Stigla ciklona Iskra: Veliko nevrijeme pogodilo Veliku Goricu i Pleso (FOTO)
Niz od nekoliko stabilnih dana prekinut je na zapadu Hrvatske tijekom ponedjeljka. Veći dio dana posvuda je bilo sunčano ili djelomično sunčano i suho. U poslijepodnevnim satima, a osobito prema večeri na zapadu se mjestimice jače naoblačilo zbog približavanja frontalnog sustava koji se pruža od Skandinavije, preko srednje Europe, Alpa i Italije, sve do sjeverne Afrike. Na frontalnom sustavu upravo se nad područje Austrije i Češke formira novi centar ciklone koju je Crometeo tim nazvao Iskra.
Sinoptička situacija u ponedjeljak u 14 sati
Iza 19 sati prvi jači grmljavinski oblak nad našim područjem formira se nad Banijom i Moslavinom. Jaki kumulonimbus donio je pljuskova i grmljavinu, ali je brzo oslabio. Nedugo zatim iznimno brzo se razvio novi olujni kumulonimbus koji je najjači bio na području Velike Gorice. Radarske i satelitske snimke ukazuju na to da se za vrijeme najjačeg razvoja pružao više od 10 kilometara u visinu.
Uz intenzivan pljusak, nevrijeme je bilo praćeno olujnim udarima vjetra koji je lomio grane i stabla, rušio krovove. Vjetar s udarima preko 80 km/h srušio je veći dio limenog krova u Zagrebačkoj ulici, a više od 10 automobila je oštećeno. Odmah po smirivanju nevremenu na teren su izišli vatrogasci koji uklanjaju grane, stabla i krhotine s ulica i dvorišta u Velikoj Gorici. Temperatura zraka je u samo sat vremena pala za 8 Celzijevih stupnjeva, odnosno s 30 na 22°C. Na Crometeo mjernoj postaji u Velikoj Gorici u samo 20 minuta pale su 23 litre oborine po kvadratnom metru.
Jako grmljavinsko nevrijeme s prolazno snažnim vjetrom zahvatilo je u predvečer i zagrebačku zračnu luku Pleso. Doznajemo da je jak vjetar donosio grane i krhotine s okolnih zgrada sve do zračne luke, a krohotine su pogodile jedan prizemljeni airbus Croatia Airlinesa koji će ostati van uporabe dok se detaljno ne pregleda. Postoje i neslužbene informacije da je u blizi Plesa uočena i pijavica.
Nevrijeme se zatim nastavilo kretati prema sjeveroistoku pa je jačih grmljavinskih pljuskova bilo na širem bjelovarskom području tijekom večeri. U Večernjim satima grmljavinski oblaci su zahvatili i dio sjevernog Jadrana, uglavnom krajnjeg sjeverozapada Istre, no to je tek prethodnica burnijih atmosferskih procesa nad sjevernim Jadranom sljedeća 72 sata.
Unutrašnjost zemlje tijekom ponedjeljka bila je najtoplija, temperature zraka su ponegdje u Slavoniji i središnjoj Hrvatskoj dosezale vrućih 33°C. Drugdje je u zemlji bilo od 26°C do 32°C.
Maksimalne dnevne temperature zraka 7.7.2014 (Ogimet / Dhmz)
Animacije satelitskih i radarskih snimaka nevremena (Eumetsat, Bilogora RC, Lisca RC)
Cb iznad Siska snimljen iz Zagreba. Foto Vesna Holjevac
Sisački Cb snimljen iz Privlake kraj Zadra! Foto: Robert Šoltić
Nevrijeme u Velikoj Gorici. Foto: Siniša Juras
Foto: Dolibašić Josipa
Nakovanj Cba iznad Lipovljana. Foto: Luka Štelma
Grmljavinsko nevrijeme u blizini Zagreba. Foto: Zvonimir Katančić
Nevrijeme na Plesu. Foto: Jadranko Drempetić
Cb snimljen iz Ivanca. Foto: Zoran Stanko
Airbus Croatia Airlines kojega je pogodio dio limene kontrukcije krova. Foto: Goran Saraga
Cb iznad Zagreba. Foto: Šimun Aščić
Cb snimljen iz snimljen iznad Vrbanovca (okolica Ludbrega). Foto: Filip Šmrček
Olujni oblaci nad Zagrebom. Foto: Hrvoje Crnjak
Grmljavinski oblaci nad Zagrebom. Foto: Filip Radić
Cb snimljen s koprivničkog područja. Foto: Marko Posavec
Velika Gorica. Foto: Nikola Kovačević