Ciklona Stephanie poplavila obalu, ekstremna količina kiše na Kvarneru (FOTO, VIDEO)
Jako zonalno strujanje ove zime pogoduje čestim ciklonalnim prodorima u naše krajeve, a još jedna od njih, ciklona koju je berlinski meteorološki Institut imenovao Stephanie, tijekom ponedjeljka sve je naglašenije djelovala na vrijeme u Hrvatskoj.
Jutro je počelo s mrazom u dijelu zemlje, prvenstveno gorju, dijelu Gorskog kotara, ali i sjeverozapadnog dijela zemlje. Najviših 12°C izmjereno je na Palagruži u jutarnjim satima.
Fenski efekt južnog vjetra učinio je da je Daruvar zajedno s Hvarom i Pločama bio najtopliji tijekom dana s izmjerenih 14°C. Drugdje su najviše dnevne temperature bile do 7 do 14°C, a hladnije je bilo samo u gorskim krajevima.
Snijeg u višem gorju
U Gorskom kotaru bilo je snijega iznad 1.300 metara nadmorske visine, a zabijelili su se i najviši predjeli Učke.
Stephanie je donijela nove obilne oborine dijelu zemlje, najviše na riječkom području i obroncima Učke.
Tijekom ponedjeljka, do 23 sata, na postajama mreže automatskih meteoroloških postaja Pljusak.com, najviše kiše je palo u Poljanama, 74 litre po kvadratnom metru. Slijede Kosi 63, Čavle 41, Volosko 40, Cernik 39, Gračac 38, Žminj – Matkići i Opatija 34, Rijeka – Vežica 26 itd. U Dalmaciji je do spomenutog termina najviše palo u Cisti Velikoj, 22 litre po kvadratnom metru.
Ekstremno kišan početak godine
Za nama je prva dekada mjeseca veljače, a količina kiša koja je pala u tom razdoblju mjestimice poprima ekstremne razmjere. U Poljanama su u prvih 10 dana veljače pale 334 litre po kvadratnom metru, a od početka ove godine palo je nešto više od 750 litara! Za usporedbu, u Splitu godinje prosječne padne 825 litara! Slično stanje je i u drugim dijelovima okolice Rijeke. Kosi su od početka veljače primile 300 litara kiše, Čavle 227 itd.
Jugo i plima
Dan je na Jadranu obilježilo jugo koje je vrhunac doseglo kasno poslijepodne i navečer.
Zbog juga i valova u prekidu su trajektne linije Brestova-Porozina, Valbiska-Merag, Lopar- Valbiska, Stinica-Mišnjak i Stinica-Stara Novalja, katamaranske linije Rijeka-Rab-Novalja, Split-Hvar- Vela Luka- Ubli i Split- Hvar-Korčula, brodska linija Mali Lošinj-Unije- Susak te brzobrodska linija Split-Vis.
Na Visu puše vrlo jako jugo, a najjači udari prelaze 110km/h. Na Sušcu i Rabu olujni udari juga navečer su prelazili 100km/h. U Splitu su zabilježeni udari do 83km/h, Hvaru 72km/h, a Makarskoj i Zadru do 65km/h.
Zbog niskog tlaka zraka i juga ponegdje je uz obalu zabilježena ciklonalna plima.
Jugo i plima u Zablaću. Video: Stipe Lesin
Minimalne temperature zraka, 10.2.2014. (DHMZ)
Maksimalne temperature zraka, 10.2.2014. (DHMZ)
Oborine do 23 sata (Pljusak.com)
Sinotpička situacija tijekom nedjelje
Nimalo ugodna vožnja katamaranom na zadarskom arhipelagu. Foto: Mia Čop
Olujno jugo i plima na istočnoj obali Istre. Foto: David Faraguna
Jugo i valovi na Pelješcu. Foto: Ivica Trojanović
Proljetni ugođaj u Slavoniji sredinom dana. Foto: Luka Balković
Galebovi na makarskoj rivi prije promjene vremena. Foto: Toni Katić
Borba trajekta Bartol s jugom. Foto: Foto For
Jugo i plima u Opatiji (Webcam)