Friday, Mar. 29, 2024

Vremeplov iz 2009: Ciklona Filomena, pa božićni temperaturni šokovi

Autor:

|

19.12.2013

|

Kategorije:

Vremeplov iz 2009: Ciklona Filomena, pa božićni temperaturni šokovi

Na današnji dan, prije četiri godine, ciklona Filomena je većem dijelu zemlje donijela obilniji snijeg. Uz čitavu unutrašnjost snijeg je zabijelio i sjeverni Jadran, a padao je i na sjeveru Dalmacije. Ta je ciklona, zajedno sa još dvije manje zimske ciklone koje su joj prethodile ponijela titulu Naj meteo događaja u 2009. godini (pobijedivši „za dlaku“ ciklonu Tara iz veljače te godine, koja je pak obilan snijeg donijela Dalmaciji.)

Iako je u mnogim krajevima zemlje Filomena, šest dana prije Božića donijela obilniji snijeg, a u kalendarsku zimu čitava je zemlje ušla s „debelim“ minusima, te godine nije bilo ništa od „Bijelog Božića“. Jaka južina započela je već na kraju prvog dana kalendarske zime, i ekspresno u dva dana otopila sav snijeg. U samo dva dana temperature su u mnogim mjestima unutrašnjosti porasle i za nevjerojatnih 40 °C. Vrhunac toplog vala bio je na sam Božić, kada su temperature u unutrašnjosti dosezale i 23 °C. Taj je događaj pak zauzeo treće mjesto u izboru Naj meteo događaja u 2009. godini.

Ove godine nas u danima pred Božić ne očekuju tako uzbudljivi meteorološki događaji.

Subota, 19. prosinca 2009. bila je vrlo uzbudljiv meteorološki dan zbog utjecaja genovske ciklone Filomena.
Nedugo nakon ponoći, na prijelazu iz petka u subotu, prve snježne pahulje su počele lepršati nad Istrom. Do zore se zabijelio cijeli poluotok, a najviše je snijega palo na jugu Istre, odnosno na pulskom području. Njegova službena visina u gradu je već ujutro bila 15 cm, ali ga je mjestimice napadalo i do 30 cm. U Poreču je palo 11 cm snijega, u Labinu 10 cm, a najmanje snijega je palo na sjeveru Istre.

Zabijelio se i Kvarner. Jutarnja visina snijega u Rijeci od 9 cm, te večernja od 13 cm je i nova najveća visina snježnog pokrivača za taj grad za mjesec prosinac. Dosadašnja najveća visina snježnog pokrivača za Rijeku u prosincu je iznosila 5 cm. Zabijelili su se i Kvarnerski otoci, pa je Krk mjerio 12 cm snijega.
Subotnje jutro je bilo izuzetno hladno, osobito na istoku Slavonije i u Lici. U Gradištu se temperatura spustila do -18.3 °C, u Osijeku/Čepin i Slavonskom Brodu do -17.5 °C, na Zavižanu do -17 °C, a u Gospiću do -16.4 °C. Ne treba ni spominjati da je u cijeloj unutrašnjosti, ali i na većem dijelu sjevernog Jadrana najviša dnevna temperatura ostala ispod nule. U unutrašnjosti i ispod -5 °C. U Rijeci se temperatura spustila do -4,8 °C, a ona najviša dnevna nije prelazila -2,1 °C. U Dalmaciji, osobito južnoj, gdje je dan obilježilo jako jugo i kiša temperature su ponegdje dostizale i 11 °C (Komiža, Hvar).

Već prije svitanja snijeg je počeo zatrpavati i Liku, Gorski kotar, unutrašnjost Dalmacije, te središnje i sjeverne krajeve unutrašnjosti. U Istri je snijeg posustao već prijepodne, na Kvarneru ga je bilo i tijekom poslijepodneva, a u unutrašnjosti je nastavio cijeli dan, te se proširio i na Slavoniju. U unutrašnjosti je snijeg padao uz vrlo nisku temperaturu. Dojave o vrlo gustom snijegu bile su te subote česte. Problemi u prometu bili su brojni. U većem dijelu zemlje se prometovalo otežano zbog snijega i poledice, posebice na mostovima, nadvožnjacima i vijaduktima. Državna cesta D 25 Gospić-Karlobag i dionica Jadranske magistrale (D 8) između Senja i Karlobaga bile su zatvorene su za sav promet.

Prije svitanja, uz jako i olujno jugo snijeg je padao i u Zadru, a poslijepodne je ponovno kratkotrajno zabijelio i Šibenik. Prolazak ciklone bio je popraćen i jakom grmljavinom, koje je bilo na Jadranu i u Lici. Tako je u Gospiću u 9 sati uz temperaturu od -10 °C padao jak snijeg uz grmljavinu.
U nedjelju ujutro, 20. prosinca najviše snijega je izmjereno na Plitvicama, 81 cm. Zavižanu je mjerio 80 cm snijega, Gospić 63 cm, Sljeme 62, Delnice 61 cm, a Ogulin 60 cm. Od 20 do 25 cm snijega mjerilo se u središnjim i sjevernim krajevima unutrašnjosti,a na istoku Slavonije oko 10 cm.

Snježni pokrivač na tlu, vedra noć bez vjetra, hladnoća u višim slojevima atmosfere i kratki dan pogodovali su brzom padu temperature zraka. Tako je u nedjeljno jutro, 20. prosinca u nizinskim predjelima središnje Hrvatske temperatura ponegdje pala i ispod -20 Celzijevih stupnjeva. Najhladnije je bilo u Čakovcu gdje su izmjerena -22 Celzijeva stupnja. Isto toliko izmjereno je i u Gornjoj Stubici u Hrvatskom zagorju. U Varaždinu je bilo -21°C, u Ludbregu -20°C, a na području Jastrebarskog -19 Celzijevaca. Ledenih -19 mjerili smo i u Obedišću pokraj Križa. U Križevcima je temperatura pala na -18°C, a čak smo i u Zagrebu izmjerili vrlo niskih -17 Celzijevih stupnjeva! Temperatura se i na Jadranu spustila ispod nule, na sjevernom dijelu ponegdje i do -8 Celzijevih stupnjeva.

Još je hladnije bilo jutro u ponedjeljak, 21.12. na prvi dan kalendarske zime. Tog dana su se temperature u gotovo cijeloj zemlji spustile ispod nule, a u unutrašnjosti i ispod -20 °C. U Hrvatskoj je najhladnije bilo Brinje sa -23.1 °C koliko je mjereno 25 minuta iza ponoći. U Gospiću je mjereno -22 °C.

Na mreži pljusak.com sve su postaje osim jedne (Trogir sa 1.1 °C) imale minimalnu temperaturu ispod nule. U Hrvatskoj je najhladnije bilo Brinje sa -23.1 °C koliko je mjereno 25 minuta iza ponoći. Hladniji je bio samo Donji Lug (BiH) sa -23.6 °C. U Zagrebu je mjereno -18 °C, a hladnije je u prosincu bilo samo još dva puta u šezdesetim godinama. I Gospić je sa -22 °C tog jutra izmjerio treću najnižu prosinačku temperaturu. Snijega je tog jutra još bilo u izobilju : Zavižan 80, Korenica i Plitvička jezera 70, Delnice i Gospić 58, Sljeme 56, Ogulin 43, Slunj 40.

Minimalne temperature prvog dana kalendarske zime

Rijeka – gradska web kamera

Zagreb foto Zvonimir Katančić

Pula – foto Nino Rašić

Ipak, dan koji je započeo s „debelim“ zimskim minusima završio je s pozitivnim temperaturama u gotovo cijeloj zemlji zbog južine koja je postajala sve izraženija.
Južina je na karakterističnim lokacijama zavladala već od jutra. Daruvar je u 5 sati mjerio -18 °C, u 7 sati već -5 °C, a u 10 sati i 0 °C. Ogulin je u „pozitivu“ prešao već u 7 sati ujutro. Još pokoji dvoznamenkasti minus bio je u 11 sati, a u 12 sati je samo Gospić imao -10 °C. U 14 sati samo su Zavižan i Križevci mjerili ispod -5 °C (bilo je -6 °C), a u 21 sat temperature su koji stupanj ispod nule uglavnom na istoku Slavonije i u višem gorju. U mnogim je krajevima unutrašnjosti nakon čitavog tjedna pod neprestanim minusima , temperatura do kraja prvog dana kalendarske zime dobila pozitivan predznak.

Koliko je bilo impresivno zatopljenje uz južinu govorili su i podaci o kretanju temperature na postaji Brinje. Od već spomenutih -23.1 °C u 0:25 sati, temperatura je u 22:38 porasla do 5.6 °C. To daje amplitudu od rijetko viđenih 28.7 °C u manje od 24 sata. Osobito je nagli skok temperature zabilježen između 10 i 12 sati, kada je temperatura „skočila“ sa -14 °C na + 1 °C. Na postaji Gornja Stubica razlika između minimalne (-21.2 °C) i maksimalne (5.4 °C) temperature tog dana je iznosila 26.6 °C. Počelo je i topljenje snijega, koji će do Božića gotovo potpuno nestati s svih mjerenih postaja. Do 19 sati u Ogulinu je „otišlo“ već 13 cm snijega, pa ga je bilo 30 cm.

Temperature su nastavile rasti i sljedećeg dana. Južinu, a na sjeveru Jadrana i Gorskom kotaru i vrlo obilnu kišu donijela je nova ciklona Grgo, koja je ekspresno otpuhala hladnoću s naših prostora. Tako su ujutro u 7 sati samo su dvije postaje DHMZ-a mjerile negativnu temperaturu (Križevci i Zagreb aerodrom -1 °C), a već sredinom prijepodneva su sve postaje imale pozitivnu temperaturu. U Rijeci je tog utorka, 22.12. palo 110 mm kiše po četvornome metru, što je novi dnevni rekord za prosinac. Dijelovi grada oko tržnice bili su poplavljeni. Na postaji Čavle palo je čak 180 mm u 24 sata. Postaja Poljane mjerila je 164 mm, Opatija 137 mm, Rijeka Pehlin 134 mm, a Klana 116 mm.

Obilna kiša uz jugo i dvoznamenkaste temperature „uništila“ je sav snijeg na sjevernom Jadranu, a snijeg se brzo se topio i u unutrašnjosti. U Gospiću je 21.12. ujutro visina snježnog pokrivača bila je 58 cm (uz -22 °C). Dan poslije u 7 sati ujutro mjerilo se 30 cm uz temperaturu od 5 °C, a navečer u 19 sati ostalo je samo 13 cm snijega, a temperatura je porasla do 9 °C. Najtopliji je tog dana bio Senj sa 17 °C, a toplo je bilo i u Ogulinu (12.5 °C) i Daruvaru koji je u 21 sat mjerio čak 14 °C, uz bok Dubrovniku, Hvaru, Komiži, Makarskoj i Pločama.

Porast temperatura nastavio se i u srijedu 23.12. Najtopliji je bio Sisak sa 19,6 °C, a najviše dnevne temperature su u gotovo cijeloj zemlji prelazile 14 °C. Tog dana su na nekim postajama mjerene temperature koje su bile i do 38 stupnjeva Celzija više u odnosu na one mjerene dva dana ranije. Rekorder po porastu je bila Gornja Stubica sa temperaturnom razlikom od 38.4 °C. Temperatura je od -21.6 °C koliko je mjereno 21.12. porasla na 16.8 °C 23.12. Dan poslije na toj je postaji mjereno 18,6 °C, što je točno 40 °C više nego četiri dana ranije, a u Brinju je tog četvrtka temperatura bila 41 °C više nego u ponedjeljak.

Tako visoke temperature uz jake južne vjetrove, a u Gorskom kotaru i uz pomoć obilne kiše koja je pala, drastično su smanjile visinu snježnog pokrivača. Tako je Gospić tog jutra mjerio samo 2 cm snijega (dva dana ranije bilo ga je 58 cm). Zavižan je sa 80 cm od dan ranije došao na 40 cm ujutro, da bi ga navečer ostalo još 30 cm. Snijeg koji je dva dana ranije prekrivao cijelu unutrašnjost i sjeverni Jadran otišao je za samo dva dana.

Neobična božićna toplina nastavila se i na Badnjak. Mjerene su temperature i do 20 °C.

Po podacima sa mreže pljusak.com najtoplija je tog dana bila Velika Lešnica kod Broda na Kupi sa proljetnih 20.1 °C. Od DHMZ postaja drugi je dan zaredom najtopliji Sisak sa 20 °C, točnije 19.9 °C. Daruvar je mjerio 19.7 °C, Komiža 18.9 °C, a Knin 18.8 °C. Neobično je bila topla i badnja noć. Temperature su gotovo posvuda bile dvoznamenkaste, često i preko 15 °C, a u Sisku i Daruvaru je i u 20 sati toplih 18 °C. Još je toplije bilo u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Banja Luka je mjerila 20.1 °C, a Valjevo čak 21.7 °C.

Nakon toplog Badnjaka uslijedio je još topliji Božić koji je donio vrhunac toplog vala. Ovogodišnji Božić zasigurno će zapamtiti stanovnici Gradišta pored Županje, Siska i Slavonskog Broda jer je tamo temperatura zraka dosegle rekordno visokih 22°C. U Novoj Gradišci se temperatura u 14 sati popela do 23 °C. Samo je malo nedostajalo da bude izmjerena i najviša prosinačka temperatura u Hrvatskoj otkad postoje meteorološka mjerenja. Naime, 23 °C u Novoj Gradišci je samo za 0.7 °C manje od apsolutnog maksimuma za prosinac. Sredinom prosinca 1989. godine je u Sisku izmjereno 23.7 °C. U Osijeku je ipak srušen prosinački rekord. Današnjih 21.3 °C je za 1.3 °C više od dosadašnjeg rekorda iz 1989. godine.

Prema podacima mreže automatskih meteoroloških postaja Pljusak.com, +22°C je izmjereno u Slatini i Gornjim Bogićevcima pored Nove Gradiške. Toplina nije zaobišla ni Jadran pa je proljetnih 20°C na Božić izmjereno u Šibeniku i Solinu pored Splita. Još više temperature zraka su mjerene u nama susjednim zemljama. Tako je u Doboju u BiH izmjereno nevjerojatnih 24°C!

Kiša, južina i toplina otopili su i zadnje ostatke snijega u čitavoj zemlji, a jedina mjerna postaja na kojoj se danas u Hrvatskoj mjerio snježni pokrivač je ona na Zavižanu gdje je izmjereno preostalih 8cm snijega.

Na sjevernom Jadranu je i dalje padala kiša, najobilnija na širem riječkom području. U četiri dana, od 7 sati ,21.12. do 7. sati 25.12. u Rijeci je palo 225 mm kiše (mjesečni prosjek za prosinac je 155 mm). Rječina je nabujala i poplavila dio okolnih ulica, a pod vodom je bio i stadion Kantrida. Nabujale su i ostale rijeke u zapadnim krajevima unutrašnjosti, osobito Kupa i njene pritoke te Sava. Na nekoliko mjesta na karlovačkom području rijeke su se izlile i zatvorile prometnice, a Sava je na Božić probila nasip kod Zaprešića i poplavila nekoliko kuća.

Neobična božićna meteorološka priča nastavila se i u večernjim satima. Tijekom poslijepodneva i osobito večeri sa sjeverozapada je počeo pritjecati hladniji zrak, te su bile česti grmljavinski pljuskovi, navečer praćeni i tučom u središnjim krajevima, uključujući i Zagreb. S dolaskom hladnijeg zraka kasno poslijepodne i navečer počeo je izraziti pad temperature, najprije na sjeverozapadu unutrašnjosti. Na postaji Slatina temperatura je te večeri u samo jedan sat pala za gotovo 10 °C, od 18 na 9 °C. Rekordno topli Osijek je navečer uz pljusak i grmljavinu mjeri 8 °C. Na Sljemenu je u zadnjim satima božićnog dana padao i slab snijeg na 0 °C pa je tako “Božićni Mix” kompletiran.

Nabujala Rječina na Božić (foto VlatkoC)

Neobični božićni ukras nad Zagrebom (foto Zvonimir Katančić)

 

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić