Stigla Olivija: Superćelijski oblaci kod Siska, jaki grmljavinski pljuskovi na Kvarneru (FOTO)
Ciklona Olivija sve je naglašenije djelovala na vrijeme u Hrvatskoj tijekom srijede, ali njen utjecaj vrlo je varirao u dijelovima zemlje. Primjerice, velik dio Dalmacije, ali i dijelovi unutrašnjosti nisu tijekom dana zabilježili mjerljive oborine, a osobito je u Dalmaciji bilo i dužih sunčanih razdoblja.
Nestabilnost su najčešće bile na sjevernom Jadranu. Veće u noći s utorka na srijedu niz olujnih oblaka zahvatio dio kvarnerskih otoka, a tijekom dana upravo su Krk, Cres i okolni otoci bili najčešća “meta” grmljavinskih oblaka koji su se gotovo cijeli dan razvijali i obnavljali na sličnom području. Već smo javljali o ekstremnim količinama kiše koje su zadnjih 48 sati pale na riječkom aerodromu, čak preko 140 mm!
Prema podacima mreže Pljusak.com, unutar 24 sata, a do 1 sat iza ponoći, najviše kiše palo je u Cresu i Baški, po 24 litre po kvadratnom metru. Slijede Medulin 23, Mali Treskavac na Krku i Kukuljanovo 13, Kosi 11, Samobor 10, Sveti Petar na moru 9, Golubić9 itd.
Spomenimo da je najjače nevrijeme u unutrašnjosti zemlje zabilježeno iza 15 sati na širem sisačkom području, gdje su se u jugozapadnoj struji premještali superćelijski oblaci.
Sredinom noći novi jaki grmljavinski oblaci zahvatili su dijelove sjevernog Jadrana i Gorskog kotara, te su djelomično premjestili i nad zapadne dijelove središnje Hrvatske. Ponovno je jačeg nevremena bilo na kvarnerskim otocima, o čemu svjedoči podatak da je čak i Radarski centar s Bilogore na otocima detektirao odraz do 60 dBz.
Prema podacima DHMZ-a Dalmacija je bila najtopliji dio zemlje, gdje su temperature zraka u najtoplijem dijelu dana u mnogim krajevima dosegle ili prešle 30°C. Tako je 30°C izmjereno u Splitu, Šibeniku i Zadru, a 31°C u Makarskoj i Hvaru, kojemu je samo desetinka Celzijevog stupnja nedostajala do vrućih 32°C. Drugdje je bilo do 21°C (Parg, Varaždin) do 30°C (Osijek).
Nestabilna noć i jutro
Nevrijeme je tijekom noći zahvatilo velike dijelove sjevernog Jadrana i unutrašnjosti zemlje. Oko 1 sat iza ponoći snažnog grmljavinsko nevrijeme zahvatilo je šire zagrebačko područje. Iako je trajalo kratko, svega desetak minuta, u dijelovima Zagreba palo je preko 30 litara oborine po kvadratnom metru, a jugozapadni vjetrovi snizili su temperaturu zraka za više od 5 Celzijevih stupnjeva. Naši članovi dojavili su prolaznu tuču veličine oraha u okolici Samobora nešto prije 1 sat u noći.
Do 8 sati ujutro čak 82 litre kiše po kvadratnom metru palo je u Baški na otoku Krku. U Ogulinu je palo 58 mm, a slijede: Velike Lešnica 50, Oštarije 46, Jelvica 45, Zagreb Zapruđe 43, Zagreb Trešnjevka 36 itd.
Tijekom prvog dijela jutra grmljavinski pljuskovi su se premjestili nad središnji Slavoniju, Liku i zaleđe sjeverne Dalmacije.
Radarska snimka prelaska nevremena preko Zagreba (Arso)
Dolazak neverina nad Zadar. Foto: Roberto Lerga
Dvostruka munja udara u more kod Zadra, 20.8.2014. Foto: Saša Čuka Čop
Nova Gorica, Slovenija, 20.8.2014. Foto: Danijel Konjedič
Prekrasan kadar shelfa iznad Venecijanske lagune, snimljen 20.8.2014., poslala nam je Željana Vinčić
Prekrasne munje nad Zadrom, 20.8.2014. Foto: Davor Strenja
Munje nad Zadrom. Foto: Roberto Lerga
Električno pražnjenje iz oblaka iznad Ravnih kotara, 20.8.2014. Foto: Milan Lakić
Ugljan-Čeprljanda, pogled prema otoku Viru, 20.8.2014. Foto: Valentin Bakota
Dolazak nevere sa jugozapada, podvelebitsko primorje, Sv. Marija Magdalena, 20.8.2014. Foto: Igor Lisak
Munje nad Zadrom. Foto: Aleksandar Gospić
Superćelijski oblak u okolici Siska. Foto: Mario Sekulić
Munje iznad Sv. Filipa i Jakova, 20.8.2014. Foto: Kristina Milat
Nevera nad Rijekom, 20.8.2014. Foto: Hrvoje Saršon
Munje iznad Starigrad Paklenice. Foto: Marko Katić
Neverin nad Senjom. Foto: Nino Salkić
Munje nad Pulom. Foto: Sendi Smoljo
Riječke munje snimio je Damir Kvajo
Nevrijeme u Puli, 20.08.2014. Foto: Darien Dari