Thursday, Mar. 28, 2024

Sretno vam proljeće!

Autor:

|

01.03.2013

|

Kategorije:

Sretno vam proljeće!

Na prijelazu iz veljače u ožujak doživjeli smo i prijelaz iz zime u rano proljeće. Naime, po meteorološkom računanju godišnja doba počinju prvog dana u mjesecu. Zima je počela 1. prosinca i trajala da kraja veljače. Prvog ožujka počinje proljeće koje traje do 1. lipnja kad će početi meteorološko ljeto. Već je prvi proljetni dan bio ugodan i topao. Kalendarski (astronomski) proljeće ove godine počinje 20. ožujka u 12 sati i 2 minute.

Ožujak u Hrvatskoj zaista donosi proljetna obilježja. Dugogodišnje praćenje vremena pokazalo je da treći mjesec nosi zamjetan porast temperature zraka u cijeloj zemlji. Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda u Zagrebu je prosječna mjesečna temperature u ožujku 6,2°C što je za 4 stupnja toplije nego u veljači. Nešto manji porast prosječne temperature bilježi se na Jadranu gdje se u ožujku još uvijek osjeća utjecaj hladnog mora čija je temperature u prosjeku između 10 na sjevernom dijelu i 14 Celzijevih stupnjeva na jugu. Rijetkima dovoljno za prvo kupanje…

Prosječne mjesečne temperature i oborine u proljetnim mjesecima (1961-1990.)
http://imageshack.us/a/img600/2306/pr1p.png

Inače, mjesec ožujak je u kopnenoj Hrvatskoj najvjetrovitiji mjesec u godini. Tada se često izmjenjuju zimska i proljetna obilježja. Česti su hladni prodori sa sjevera koji ne traju dugo, ali donose dosta vjetra. Nadaleko su poznate i tri marčane bure na Jadranu prije kojih mnogi “morski vuci” ne priznaju dolazak pravog proljeća.

Ožujak je ima dobio od riječi lažujak, lažac. Pretpostavlja se da hrvatsko ime ovog mjeseca dolazi od riječi „laž“, što bi označavalo lažljivost, promjenjivost vremena u tome mjesecu. Stariji hrvatski nazivi koji su se rabili u pojedinim krajevima bili su: gregurjevščak (vjerojatno po blagdanu sv. Grgura I., pape, 12. ožujka po starom kalendaru), sušec, protuletnjak. Latinsko ime ovog mjeseca dolazi od imena rimskog božanstva rata – Marsu (Martius). Zato se ovaj mjesec smatra povoljnim za vojne akcije. U Rimskom kalendaru bio je prvi mjesec u godini.

Naslovna fotografija: Zvornimir Barišin / CROPIX

Prosječne mjesečne oborine u proljetnim mjesecima u Hrvatskoj (1961-1990.)
http://imageshack.us/a/img856/9589/oborine.png

Prosječan broj dana sa snježnim pokrivačem u proljetnim mjesecima u Hrvatskoj (1961-1990.)
http://imageshack.us/a/img11/5474/snijeg.png

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Kristijan Božarov