Friday, Apr. 26, 2024

Snijeg u dijelu Slavonije, pahulje nadomak obale: Što je uzrokuje hladnoću usred proljeća?

Autor:

|

17.04.2014

|

Kategorije:

Snijeg u dijelu Slavonije, pahulje nadomak obale: Što je uzrokuje hladnoću usred proljeća?

Vijest o travanjskom zahlađenju jedna je od glavnih tema u zemlji i regiji zadnjih dana. Iako je zahlađenje bilo pravovremeno i točno najavljeno, većina ljudi ostala je zatečena intenzitetom promjene vremena koja je stigla. Takvo što i ne iznenađuje s obzirom da je zima za nama, ali i gotovo cijeli prvi dio proljeća prošao u znaku natprosječno toplog vremena u kojem zime, kao obilježja vremena, gotovo da i nije bilo.
Sredina travnja središnji je dio klimatološkog proljeća, a hladan prodor kakav je zahvatio naš dio Europe daleko je primjereniji za ožujak nego travanj. Ipak, ovakav meteorološki scenarij nije nimalo neuobičajen za ovaj dio godine. Dovoljno je reći da snijeg na sličnim područjima gdje pada danas, ili je padao prethodnih dana, zna pasti u svibnju, pa čak i lipnju. Primjerice, obilan snijeg pao je u planinama Dalmatinske zagore i Bosne i Hercegovine u prvoj dekadi lipnja 2005. godine, a tada su zabilježene u najniže lipanjske temperature u gotovo 100 godina.

Što je uzrokovalo hladan prodor sredinom ovogodišnjeg travnja?

Kao kod većine prodora izraženije hladnoće u naše krajeve, potrebno je da se nad Europom i Atlantikom uspostavi tzv. blokirajuća anticiklona. Kada se oko područja Velike Britanije uspostavi dovoljno snažno polje visokog tlaka zraka, takav sustav doslovno blokira uobičajen “promet” ciklona od zapada prema istoku, odnosno s područja vlažnog i relativno toplog Atlantika, dalje prema euroazijskom kopnu. Prekidanjem uobičajenog zonalnog (zapadnog) visinskog strujanja, ciklone su “prisiljene” zaobilaziti spomenutu golemu anticiklonu, te se nad većim dijelom Staroga kontinenta uspostavi sjeverno, meridionalno, visinsko strujanje. U takvoj sinoptičkoj situaciji ciklone sa dalekog sjevera Europe prodiru duboko na njen jug, često i do sjevera Afrike.

Upravo se takav meteorološki scenarij odigrao nad Europom zadnjih dana. Prvo se nad velikim dijelom zapadne Europe formirala snažna anticiklona s centrom iznad Velike Britanije, gdje je tlak zraka na razini mora dosezao visokih 1035 hektopaskala. S druge strane, nad Skandinavijom se formirala duboka ciklona čija je hladna fronta brzo prodrla do Sredozemlja, upravo do našeg a područja, gdje se formirala sekundarna ciklona, koja se potom centrom odmaknula na područje Egejskog mora.

Sinoptička situacija 17.4.2014. u jutarnjim satima (MeteoAdriatic)

 

Između ciklone nad Grčkom i kopnene anticiklone, izobare su najzgusnutije bile upravo nad našim područjem pa je vjetrovito vrijeme zadnjih dana vladalo u Hrvatskoj i zemljama regije. Uz sve, u višim slojevima atmosfere kružio je hladan zrak pa atmosfera nije bila stabilna što je rezultiralo oborinama u obliku kiše, susnježnice i snijega.

Taj će vrtlog već sljedećih sati početo slabiti što će rezultirati djelomičnom stabilizacijom vremena u našim krajevima uz postupan porast temperature zraka.

Usprkos svim zanimljivostima koje nam je čudljivo travanjsko vrijeme priuštilo posljednjih dana, ostala je nezamijećena jedna zanimljiva činjenici oko temperature zraka u dosadašnjem tijeku aktualnog mjeseca. Prije nedavnog zahlađenja temperature zraka su u čitavoj zemlji i regiji bile znatno više od prosjeka za dio godine. To je temperaturno odstupanje bilo duplo više odskakalo od normale (klimatološkog prosjeka) nego temperature za vrijeme aktualnog hladnijeg razdoblja. Klimatološkom rječnikom rečeno, pozitivno temperaturno odstupanje na početku travnja bilo je u većem dijelu zemlje gotovo dvije standardne devijacije iznad klimatološkog prosjekla, a aktualno negativno temperaturno odstupanje samo je oko jednu standardnu devijaciju ispod prosjeka.

Primjer kretanje temperature na DHMZ postaji Split Marjan ove godine u usporedbi s prosjekom

 

Četvrtak jutro pamtit ćemo po hladnom vremenu. Za nekoliko dana kršćani slave Uskrs, a može se reći da je jutros vrijeme bilo primjerenije Božiću nego Uskrsu.

Najniža temperatura zraka izmjerena u zemlji zabilježena je na Svetom Juri, najvišem vru Biokova. Tamo se živa na termometru spustila na samo -7°C (6,5°C), i to drugi dan za redom. Tek dvije decimale Celzijevog stupnja više izmjereno je na Zavižanu, gdje je minimalna temperatura bila -6,3°C. Na Papuku je izmjereno -1,7°C, Sljemenu -1,4°C. Najhladnije naselje bilo je Krasno u Lici s 0,5°C. Drugdje su u zemlji minimalne temperature zraka bile većinom od 2 do 10°C.

Minimalne jutarnje temperature zraka, 17.4.2014. (DHMZ)

 

Danju su temperature bile u porastu, ali se i dalje zadržalo hladnije od prosjeka za dio godine. Osim u pilanama, najhladnije je bilo u dijelovima Slavonije gdje su temperature ponegdje samo oko 5°C.

Upravo je Slavonija posljednja 24 sata primila najviše oborina. Kutjevo je zadnja 2 dana primilo 40 litara oborine po kvadratnom metru, Daruvar 31 litru posljednja 24 sata, Đakovo 12 itd. Ipak, u većem dijelu zemlje nije ni bilo oborina tijekom četvrtka. Papuk je tijekom dana obukao pravo zimsko ruho jer u višim predjelima planine ima i preko 10 centimetara snijega.

Snijeg na Biokovu do samo 350 metara nadmorske visine

Znatno slabijih oborina nego u Slavoniji bilo je u Dalmaciji. Većinom se radi o slaboj kiši, no mnoge je Dalmatinske iznenadilo hladno vrijeme sa snijegom na planinama. Tako je u provom dijelu dana snijeg padao na svim planinama uz granica s BiH, a padao je i na Mosoru i Biokovu. Na Mosoru su se snježne pahulje sredinom dana spustila na samo 500 metara nadmorske visine, a malo je nedostajalo da se u Makarskoj dogodio dodatna meteorološka zanimljivost jer se u se na Biokovu snježne zavjese povremeno spuštale gotovo nadomak gradu, na samo 350 metara nadmorske visine.

Iz makarskoga Gradskog centra Osejava upozoravaju vozače – ljubitelje snijega i planinskih zimskih radosti da je biokovska cesta od predjela Ravna Vlaška prekrivena snijegom kojega u nanosima ima više od pola metra, a kilometar – dva dalje prometnica je okovana ledom.

Iz Parka prirode Biokovo javljaju da je Park službeno otvoren za posjetitelje, ali je kretanje vozilima biokovskom cestom od Ravne Vlaške do Vošca vrlo rizično zbog izrazito loših uvjeta na cesti, a od Vošca do vrha Svetog Jura je zatvorena za promet.

Vrijeme na Jadranu dodatno obilježava bura koja je u prvom dijelu dana bila jaka, a podno Velebita i Biokova olujna s orkanskim udarima. U Makarskoj su tijekom noći zabilježeni orkanski udari bure do 126 km/h, a podno Velebita do 160 km/h. Zbog bure je u prekidu promet autocestom kod Maslenice, te promet Paškim mostom. Bura je prekinula i brojne trajektne i katamaranske linije. Zbog slabljenja ciklone sljedećih sati vjetar će postupno slabiti, a tijekom petka vjetar više nigdje neće raditi probleme u prometu.

Minimalne temperature zraka 17.4.2014. (Pljusak.com)
Clipboard01

 

Snijeg na Biokovu jutros je bio nadomak Makarske. Foto: Toni Katić902988 10203437206514487 7927179968136279669 o

Snijeg na Mosoru s Brača snimio je Pero Antunović1017003 10200788992807011 5819619188944247698 n

Snijeg na Mosoru snimile su Crometeo panoramske kamere na Zvjezdanom selu Mosor10157283 10202348647691682 3004337684404703379 n

IMG 20140417 WA0004

slika

slika

Snijeg na Mosoru snimljen iz Kaštela. Foto: Mijo Jaredić10271388 227240097472731 271670932724188012 o

IMG 20140417 WA0005

Snijeg nisko na Mosoru snimljen iz Splita. Foto: Toni MarinacIMG 20140417 WA0007

Snijeg na Papuku u Slavoniji. Foto: Park prirode Papuklika ja sam

p1

p2

p3

p4

Orkanska bura u Ražancu. Foto: Boris Kačanraza1

Jutarnji oblaci nad Makarskom. Foto: Toni Katić
slika

slika

slika

slika

slika

slika

Oblaci nad Zadrom, snijeg na Velebitu. Foto: Vesna Holjevac
slika

slika

slika

slika

Snijeg u Lici. Foto: Lovro Galac

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić