Thursday, Mar. 28, 2024

Prvi dan lipnja: Početak klimatološkog ljeta, sezone uragana na Atlantiku i indijskog monsuna

Autor:

|

31.05.2013

|

Kategorije:

Prvi dan lipnja: Početak klimatološkog ljeta, sezone uragana na Atlantiku i indijskog monsuna

Prvi dan lipnja označava i službeni početak nekoliko važnih sezonskih,  meteoroloških odnosno klimatoloških  razdoblja. Riječ je o klimatološkom ljetu na sjevernoj polutki, sezoni uragana na Atlantiku i dolasku monsunskih kiša u Indiju.

Na sjevernoj Zemljinoj polutki počinje  klimatološko ljeto (klimatološka  zima na južnoj polutki). Naime, meteorolozi u ljetne mjesece ubrajaju lipanj, srpanj i kolovoz. Astronomsko (kalendarsko) ljeto započinje 21. lipnja u 7 sati i 4 minute, na  dan ljetnog  solsticija,

Prvi dan lipnja je i dan tzv. službenog početka sezone uragana na Atlantiku, koja  traje do 30. studenog. U tim datumima ipak nema ničega „magičnoga“. Tropske oluje i uragani na Atlantiku  su u razdoblju od prosinca do kraja svibnja vrlo rijetka pojava.

I u lipnju se ne formiraju često. Prosječno se svake treće godine u lipnju formira jedan tropski sustav. Prosječan datum formiranja prve imenovane oluje je krajem prve dekade srpnja. Prava sezona uragana u prosječnoj godini počinje sredinom i prema kraju kolovoza, vrhunac je prema sredini rujna, pa sve do sredine listopada.

Sve dosad objavljene prognoze govore da će Atlantik ove godine biti iznad prosječno do ekstremno aktivan.  Postoje naznake da bi se prva imenovana tropska oluja na Atlantiku mogla formirati  u Meksičkom zaljevu  krajem prve dekade lipnja

I na kraju, prvi dani lipnja označavaju i početak sezone  jugozapadnog ljetnog monsuna koji indijskom potkontinentu u ljetnim mjesecima donese glavninu godišnje količine kiše.

Indijski meteorološki zavod  (IMD) je danas objavio da će službeni početak monsunske sezone vrlo vjerojatno biti proglašen u slijedeća dva dana, dakle u prva dva lipnja. Službeno se početak monsunske sezone objavljuje za jugozapadnu indijsku državu Kerala. Jedan od glavnih uvjeta koji mora biti ispunjen da bi se „proglasio“ početak sezone monsuna je sljedeći: dva dana zaredom mora pasti kiša u količini od najmanje 2.5 mm na najmanje 60% od 14 službenim meteoroloških postaja u toj indijskoj državi. U prosječnoj se godini taj uvjet ispuni prvog dana lipnja. 31. svibnja je 2013.  granica monsuna nad Sri Lankom.  Ukoliko kiše budu napredovale po uobičajenom scenariju, do polovice srpnja će se proširiti na cijelu Indiju.

 

Napredovanje jugozapadnog monsuna u 2013. godini – stanje na dan 31.5.2013. (crvenom  bojom je označen prosječni datum dolaska monsuna, a zelenom aktualni)

 

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned