Thursday, Mar. 28, 2024

Pogledajte spektakularnu pomrčinu Sunca koju je snimio NASA-in satelit SDO (FOTO, VIDEO)

Autor:

|

31.01.2014

|

Kategorije:

Pogledajte spektakularnu pomrčinu Sunca koju je snimio NASA-in satelit SDO (FOTO, VIDEO)

Možete je nazvati pomrčina koju nitko nije vidio! NASA-in satelit tzv. solarni dinamični opservatorij (SDO) snimio je svoju “privatnu” višesatnu pomrčinu tijekom četvrtka. Dvaput godišnje za vrijeme nove faze, Mjesec se nađe između satelita i Sunca.

Iako ne možemo tamo biti osobno, ni snimke sa satelita nisu puno manje zanimljive. Sam događaj bilo bi točnije nazvati mjesečev tranzit nego pomrčina, s obzirom da se događa u vanjskom Svemiru. Tranzicija obično traje pola sata, ali ova posljednja trajala je 2 i pol sata, što je čini najdužom snimljenom od 2010, od kada je i počela NASA-ina petogodišnja misija istraživanja Sunca.

Kada pomrčina završi, “zabava” s njom također skonča, no to nije bio slučaj ovoga puta! Točno kada je se Mjesec odvajao od ruba sunčeva diska, eksplodirala je snažna (M6.6) sunčeva flara s nove grupe sunčevih pjega na istočnom dijelu njegova diskla

SDO kruži oko Zemlje u geosinkroniziranoj orbiti na visini od oko 35.000 kilometara i danonoćno snima Sunce. Cilj mi je razumjeti utjecaj Sunca na Zemlju i neposrednu okolinu Zemlje proučavanjem Sunčeve atmosfere. SDO među ostalim proučava kako se magnetsko polje Sunca stvara i strukturira, kako se ta magnetska energija pretvara i oslobađa u heliosferu i prema Zemlji u obliku solarnih vjetrova, energetskih čestica i varijacija u Sunčevu zračenju.

Svakoga dana antene u White Sandsu u Novom Meksiku skinu oko 1,5 terabajta podataka o Suncu, Tolika količina podataka odgovara downloadu pola milujuna pjesama na iTunesu!

Za usporedbu, svemirske postaje koje su u orbiti znatno bliže površini Zemlje, ne bi mogle zabilježiti tako dobre slike Sunca jer Zemlja zaklanja Sunce čak pola vremena od 90 minuta orbite. Na fotografijama i video zapisu lijepo se može uočiti koliko je rub Mjeseca oštar, a to je zbog, pojednostavljeno rečeno, nepostojanja Mjesečeve atmosfere.

Foto & video: NASA
http://imageshack.com/a/img208/8721/4ctm.jpg

Komentari

Share This Article

Related News

Ljetni suncostaj
SAD: Prognostičar Phil najavio nastavak zime
Počela astronomska zima: Zašto prave hladnoće nastupe (daleko) iza zimskog solsticija?

O Autoru

Rade Popadić