Thursday, Mar. 28, 2024

Mraz prijeti: Koje temperature voćke mogu izdržati u pojedinoj fazi cvatnje?

Autor:

|

29.03.2013

|

Kategorije:

Mraz prijeti: Koje temperature voćke mogu izdržati u pojedinoj fazi cvatnje?

Poljoprivrednicima vremenske prilike već duže vrijeme ne idu na ruku. Nakon katastrofalne suše, ove godine uslijedile su vrlo obilne oborine u velikom dijelu zemlje koje i dalje ne prestaju. U unutrašnjosti zemlje zima se neuobičajeno dugo produžila, pa snježnog pokrivača ima i na pragu mjeseca travnja. Da stvar bude još više zabrinjavajuća, snijega bi u nekim dijelovima unutrašnjosti, čak i u nizinskim područjima, moglo biti u prvom desetdnevlju travnja kada je ponovno moguć jutarnji mraz.

Još jučer su se temperature zraka u Gorskom kotaru spuštale do -18°C (Stari Laz), a u nizinama unutrašnjosti do -10°C (Međimurje). Prošlog tjedna mraza je bilo gotovo diljem obale i otoka.

Mraz je u ovom dijelu godine vrlo opasan za voćke koje su u cvatu ili su već imaju zametnute plodove. Kada se mraz pojavi u veljači ili u prvom dijelu ožujka, štete su u pravilu minimalne. No pojava mraza krajem ožujka, a osobito u travnju, može načiniti katastrofalne štete u voćnjacima.

Očekivane minimalne jutarnje temperature zraka 5.4.2013. (GFS)
http://imageshack.us/a/img715/6163/t2m162.png

Kako vremenske prilike utječu na voćke u fazi cvatnje ili u fazi tek zametnutih plodova upitali smo stručnjake sa splitskog s Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša.

– Pretjerano dugo i obilno kišno razdoblje remeti  provedbu agrotehničke mjere u voćnjaku, a takvih je u proljeće najviše.

Visoka vlaga pogoduje razvoju različitih bolesti, a zbog izrazito kišnog razdoblja mjere zaštite ne mogu se pravovremeno provesti. Dugo kišno i vlažno razdoblje tako će se vjerojatno odraziti na količinu i kakvoću uroda – rekla je za Crometeo.hr dr.sc. Mira Radunić s Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša.

Najosjetljivije fenofaze razvoja voćaka u odnosu na niske temperature su u razdoblju pred cvatnju , u vrijeme cvatnje te u fazi tek zametnutih plodova, a čije vrijednosti iznosimo u prilogu.

http://imageshack.us/a/img547/6518/01jabuka2.jpg

http://imageshack.us/a/img818/4888/02kruska2.jpg

http://imageshack.us/a/img12/6286/03breksva2.jpg

http://imageshack.us/a/img339/2083/04marelica2.jpg

http://imageshack.us/a/img842/8885/05tresnja2.jpg

– Bitno je reći da su cvjetovi i plodovi iz nižih dijelova krošnje najizloženiji nižim temperaturama, a time i štetama koje donosi mraz. Najmanje štete bude u vršnim dijelovima krošnje. Uz mraz, i druge meteorološke prilike mogu biti nepovoljne za voćke dok su u jeku pune cvatnje: snažan vjetar i obilne kiše. Pčele, koje su ključne za oplodnju voćaka, smanjuju svoju aktivnost ili uopće ne lete pri temperaturama ispod 12°C i vjetru bržem od 25km/h – rekla je Radunić.

Mira Radunić
http://imageshack.us/a/img201/4452/v02l.jpg

Naslovna fotografija: Neja Markičević / CROPIX

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić