Thursday, Apr. 18, 2024

Od listopada do listopada…

Autor:

|

28.10.2013

|

Kategorije:

Od listopada do listopada…

Iznadprosječna toplina  obilježila je i posljednji ponedjeljak u listopadu. U većem dijelu zemlje temperature su uz dosta sunčanog vremena znatno iznad prosjeka za ovaj dio godine. Tako su i danas u većini krajeva najviše dnevne temperature  prelazile 20 °C, a u kopnenim krajevima su nerijetko dosezale i prelazile ljetnih 25 °C. Najtopliji su bili Slavonski Brod sa 25.9 °C, Daruvar sa 25.5 °C, Bjelovar sa 25.3 °C.  Najsvježiji je danas bio magloviti Zavižan sa najvišom dnevnom temperaturom od 9.4 °C.

Kao i prethodnih dana najviše oblaka,  često i magle ima na sjevernom Jadranu, a mjestimice je bilo i slabe kiše ili rosulje. U Rijeci, gdje se danas mjerilo do 19 °C, u zadnja 24 sata je palo 4.1 litara kiše. Tragovi oborine su zabilježeni i u Ogulinu i Pargu. Magle je danas, kao i prethodnih dana mjestimice bilo i oko Jelse i Starog Grada na Hvaru.

Razdoblje iznadprosječno toplog vremena nastavlja se i sutra, ali će posljednja dva dana listopad ipak  donijeti  niže temperature, primjerenije dobu godine. Ipak, većeg zahlađenja i dalje nema  na vidiku.

 

Viškovo kod Rijeke – foto. danijel

Jutarnja magla i sumaglica u Makarskoj – foto: Toni Katić

 

Zalazak sunca u Makarskoj – foto: Matko Begović

 

Jesen u Zadru – foto: Marin Pitton

 

I dok je ovog vikenda na predstojeću zimu podsjećao samo prelazak na zimsko računanje vremena, prošle je godine bilo potpuno drugačije. Listopad  2012. na svom kraju donio umjesto ljetnog zimski ugođaj. Na vrijeme je utjecala genovska ciklona Kjara. Zanimljivo je da je ta ciklona nastala ulaskom ostataka bivšeg atlantskog uragana Rafael  u zapadno sredozemlje.  Rafael  je tijekom listopada napravio gotovo puni krug oko sjeverne polovice Atlantskog oceana. Ex-Rafael se sporo kretao preko Portugala, Španjolske i zapadnog Sredozemlja prema Italiji i Jadranu. Ciklona Kjara se tijekom petka 26. listopada 2012. produbljivala nad sjevernim Sredozemljem, te je u kombinaciji sa dotokom hladnog zraka sa sjevera i sjeveroistoka kontinenta našim i susjednim zemljama donijeti burna meteorološka zbivanja.
Uz jako jugo obilna kiša je u noći od 26. na 27. listopada pala na riječkom području i u Gorskom kotaru. Na Platku je palo oko 300 litara kiše. Meteorološke postaje na riječkom području su mjerile preko 100, a neke i preko 200 litara kiše te noći. Na postaji Rijeka Kozala palo je 159 litara Obilna kiša je stvorila dosta problema, osobito u središtu Rijeke, gdje su bili poplavljeni brojni poslovni i stambeni prostori. Poplavljeni su bili i dijelovi Opatije. Dan kasnije je plimni val poplavio i dijelove Trogira i Kaštela u Dalmaciji.
Prelazak na zimsko računanje vremena u noći od subote 27. na nedjelju 28. listopada se poklopio s zimskim ugođajem u zapadnim i sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti, te u gorju. Hladni zrak je najprije zahvatio sjeverozapadne krajeve unutrašnjosti gdje je najprije počeo snijeg. Snijeg se do jutra proširio na cijelo Hrvatsko Zagorje, Gorski kotar, a padao je i u Zagrebu i Karlovcu. Ujutro je najviše snijega, 14 cm mjerila Bednja. U Varaždinu je tog nedjeljnog jutra mjereno 3 cm snijega, što je rekordna listopadska visina snijega u Varaždinu. Dosadašnji je rekord iznosio 2 cm. Snijeg je padao i tijekom nedjelje 28. listopada, te u noći na ponedjeljak. Snijeg se u zaleđu Rijeke spustio na oko 300 metara nadmorske visine, a uz jaku buru pokoja snježna pahulja je zalepršala i u Rijeci. U ponedjeljak, 29. listopada, najviše snijega je mjereno u Delnicama, 30 cm. Parg Čabar je mjerio 26 cm, Begovo Razdolje 21 cm, Sljeme 14 cm, Bednja 11 cm, Zavižan i Ogulin 8 cm, Ogulin 7 cm, Gospić 4 cm, Varaždin 3 cm, Udbina i Krapina 2 cm, a 1 cm snijega je zabijelio i Koprivnicu.

Zahlađenje koje je u nedjelju 28.10. zahvatilo unutrašnjost, te sjeverni i dio srednjeg Jadrana do kraja ponedjeljka 29.10. se proširilo i na srednju i južnu Dalmaciju. Bura, koja se veći dio tog dana zadržavala do područja Šibenika, krajem dana se proširila i na ostatak Dalmacije. Snijeg je zabijelio Dinaru, Kamešnicu i Svilaju, a bilo ga je i na području Knina. Na južnim padinama Velebita snijeg se u okolici Obrovca spustio do visine od 500 metara.
Najviše dnevne temperature su u većem dijelu zemlje 29. listopada bile prave zimske. U višem gorju su cijelog dana bile negativne. Maksimalna temperatura na Zavižanu je iznosila -5.8 °C, a na Sljemenu -2.5 °C. U nizinama unutrašnjosti se mjerilo od 2 do 4 °C, samo ponegdje u Slavoniji do 5 °C. Na sjevernom i srednjem Jadranu je tijekom dana bilo svježe s temperaturama od 7 do 10 °C, a dvoznamenkaste temperature su mjerene samo na jugu Jadrana.
Nakon odlaska ciklone Kjara, jutro 30. listopada osvanulo je s mrazom u unutrašnjosti, a mraza je bilo i na sjevernom Jadranu. Minimalna temperatura na meteorološkoj postaji Rijeka Kozala tog jutra se spustila na -1.2 °C. To je prva negativna temperatura u listopadu u povijesti mjerenja temperatura, tj. od 1948. godine. Dosadašnji listopadski rekord za minimalnu temperaturu je iznosio 0.6 °C, a postavljen je 29. listopada 1997. godine. Time je riječki rekord za najnižu mjesečnu temperaturu nadmašen za čak 1.8 °C.

 

Nacionalni park Risnjak ( 28.10.2012.) – foto: Zoran Stanko

Žumberak 28.10.2012. (foto: Korda)

Okolica Krapine, 28.10.2012,  – foto matija2304

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Ned