Thursday, Apr. 25, 2024

Nevjerojatni prizori iz Vojvodine: Snijeg i košava zatrpali automobile (FOTO, VIDEO)

Autor:

|

01.02.2014

|

Kategorije:

Nevjerojatni prizori iz Vojvodine: Snijeg i košava zatrpali automobile (FOTO, VIDEO)

Zadnjih nekoliko dana puno se govori o košavi koje je iznimno velike probleme donijela području Vojvodine.

Kada ona puše u najjačem izdanju, nijedna odjeća vas ne može pretjerano zaštiti. Čak i kroz najdeblju jaknu, iglice studeni, koje ona nosi, probijaju do kože. Uši je gotovo nemoguće zaštititi, jer nema te kape, šala, šešira koji će odoljeti njenim udarima. S vremena na vrijeme uskovitla i bijesno baci lišće, prašinu, stvori snježnu mećavu, obori poneko drvo. A, kada je u punoj snazi – kosi sve na svom putu.

O kome li se radi? O vjetru, logično. Ipak, to nije običan vjetar, to je – košava.

Evo, već drugi dan za redom košava pravi velike nevolje u dijelovima Srbije. Pa, kakav je to vjetar? Kako nastaje? Kakvo vrijeme donosi?
Kao prvo, po definiciji, košava je jak mahovit jugoistočni do istočni vjetar koji puše u Podunavlju, dolini Velike Morave, Vojvodini i Šumadiji, obuhvaćajući plitak sloj do otprilike 1300 metara. Ipak, granica košave je šira, pa se ona može osjetiti u Mađarskoj (do Kečkemeta), u Hrvatskoj (gdje granica stiže u Baranju), u rumunjskom Banatu… Naravno, ona se mora javiti u cijelom ovom području istovremeno, što ovisi o situaciji. Drugo, da bi jugoistočni (istočni) vjetar bio košava, on mora imati košavsku brzinu. Točnije, mora puhati najmanje 11 m/s, a uz to nastati u određenim uvjetima i obuhvatiti već navedeno područje.

Košava se uglavnom javlja u hladnijem dijelu godine, jer se tada greben Sibirske anticiklone pruža preko Ukrajine i Rumunjske, dok je, s druge strane, u Sredozemlju izražena ciklonska aktivnost. U ovakvoj situaciji se stvaraju jaki gradijenti (razlike) tlaka zraka preko centralnog i istočnog dijela Srbije. Pa samim tim, što je veća razlika u tlaku zraka među ovim baričkim sustavima, jača je i košava.

Košava je fenski vjetar. Točnije, vlažan vjetar se uzdiže, ne zato što je topliji od okolnog, već zato što je naišao na prepreku. Tada se vjetar na privjetrinskoj strani prvo uzdiže suhoadijabatski (dok ne postane zasićen vodenom parom), a zatim vlažnoadijabatski (uz kondenziranje vodene pare i oslobađanje latentne toplote). Uslijed kondenzacije vodene pare dolazi do formiranja oblaka, a zatim i izlučivanja padavina. Na vrh planina dolazi suh vjetar, koji se na zavjetrinskoj strani spušta i zagrijava po suhoj adijabati – mnogo brže. Uslijed toga će na zavjetrinskoj strani planine temperatura biti viša nego na istoj visini na privjetrinskoj strani.
Ovaj vjetar nastaje kada se na zavjetrinskoj strani planina istoka Srbije (Timočka krajina) vjetar taloži i nakuplja, donoseći tiho vrijeme sa maglom (a može biti i slojevite  naoblake, rosulje, ledene kiše, zrnastog snijega ili snijega). S druge strane, kada ovaj vjetar “preskoči” planine, on se sjuri i uvjetuje jak vjetar. Tada u košavskom području nebo može biti prošarano Cirrusima, pa i srednjim oblacima, a može biti i potpuno vedro. Košava ne ide na ruku oborinama, jer uvlači sloj suhog vjetra, pa su one ili vrlo slabe, ili ih čak i nema. Ipak, dogodi se i kombinacija jačih oborina i jake košave.

Pridignuta inverzija je još jedna odlika košave. Naime, temperatura pri njenom puhanju ne opada normalno sa porastom nadmorske visine, već vertikalni temperaturni gradijent započinje blagom izotermijom (jer košava prizemni sloj izmiješa vrlo jako), a onda odlazi u inverziju. Iz tog razloga se tokom zime u košavskom području javi i ledena kiša, pa je potrebno vremena da se svi slojevi vjetra ohlade da bi padao čist snijeg.
Nije rijetka košava ni ljeti. Tada zna praviti probleme sa konvektivnim razvojima. Ona smanjuje vlagu u sloju ispod nivoa kondenzacije, a uslijed jakog miješanja vjetra (pravilnog turbulentnog toka), veliki temperaturni gradijenti vjetra se smanjuju sa nadadijabatskih i suhoadijabatskih na veličinu vlažnoadijabatskih, što sprječava razvoj Cumulonimbusa. Pored toga što nema kiše i osvježenja, košava u toplijem periodu godine zna da pretvori ljetne noći u paklene. Tada je fenski učinak subjektivno najizraženiji.

A gdje li ona puše najjače?

U Vršcu, naravno. Zbog prisutnog uzvišenja kod Vršca, vjetar u tom gradu još više dobiva na ubrzanju. Udari vjetra tada prelaze i 150 km/h. Tada je kompletan život u tom gradu otežan. Ali, ljudi su u Vršcu navikli na ovog posjetitelja, pa svoj život prilagode košavi. Najjači izmjereni udar košave u Vršcu, u periodu od 1970. pa do danas, izmjeren je 11.01.1987. godine, a iznosio je – 48.0 m/s. Što se Beograda tiče, najjači udar košave iznosi 35.9 m/s, izmjeren 17.10.1976. U Vršcu je jučer (31.1.2014) izmjeren udar Košave od 168 km/h!

Ipak, košava i nije toliko loš vjetar, jer posle višednevnih magli, sparina, smoga, ustajalog vjetra – dobro dođe ovakav čistač prirode. Zbog svježeg vjetra koji donese, mogu se zaboraviti na nevolje koje prouzrokuje tokom svog gostovanja. Bar do idućeg puta.

Sinoptička situacija 31.1.2014. za vrijeme puhanja jedne od najjačih košava zadnjih godina

slika

slika

slika

 

Foto: Sumeteo.info, MOIV Srbije

slikaslikaslika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Komentari

Share This Article

Related News

Kredarica:  20.8°C – Novi lipanjski temperaturni rekord i druga najviša temperatura u povijesti mjerenja
Svibanjski snježni rekordi na Triglavu
Saharski pijesak došao do Islanda

O Autoru

Andreja Marković