Friday, Mar. 29, 2024

“Mega lom” arktičkog morskog leda (VIDEO)

Autor:

|

30.03.2013

|

Kategorije:

“Mega lom” arktičkog morskog leda (VIDEO)

NASA-in satelit  snimio je tijekom proteklih mjeseci veliko lomljenje zaleđene morske površine ispred sjevernih obala Aljaske, u Beaufortovom moru. Lomljenje leda je počelo krajem siječnja te se nastavilo u veljači i ožujku.  Samo lomljenje zaleđene površine nije neuobičajeno, ali u ovom slučaju  je neuobičajeno velika površina morskog leda koji je popucao.  Krajem veljače je led bio razlomljen  na udaljenosti od oko 1000 kilometara.

NASA navodi dva glavna faktora koja su dovela do ovogodišnjeg lomljenja koji se već naziva “Mega lom arktičkog morskog leda”.

Prvi je razlog da na Arktiku ima sve manje tzv. višegodišnjeg leda, odnosno zaleđene površine koja se ne otopi tijekom ljetnih mjeseci. Područje na kojemu se dogodio lom je ove godine prekriveno  jednogodišnjim ledom koji je formiran od prošlog rujna nadalje. Taj je led znatno tanji i slabiji od onog višegodišnjeg.

Tijekom rujna 2012. godine površina arktičkog leda je bila dosegnula rekordni minimum (od 1979, godine, od koje se provode satelitska mjerenja).  Zaleđena površina tijekom veljače se smanjuje po prosječnoj stopi od 2.9% po desetljeću. U brojkama to znači da je u 2013. godine ta površina, u odnosu na 1979. godinu manja za 1,5 milijuna kvadratnih kilometara (to je kao dvije površine Teksasa, ili oko 27 puta veća površina od Hrvatske)

Drugi faktor je serija ciklona koja je tijekom veljače i ožujka nad Aljaskom  donosila jake zapadne vjetrove koji su led „tjerali“ dalje od obale što je pogodovalo lomljenu.

Time lapse video pokazuje lomljenje arktičkog leda ispred sjevernih obala Aljaske od 1.veljače do 22. ožujka (NASA)

Animacija lomljenja leda napravljena na temelju satelitskih podataka

Satelitska snimka  Beauforotovog mora od 23. veljače 2013. pokazuje popucali led

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned