Friday, Mar. 29, 2024

Ljetna noć na Jadranu: Od svježeg zaobalja, do tople obale i otoka (FOTO)

Autor:

|

19.08.2013

|

Kategorije:

Ljetna noć na Jadranu: Od svježeg zaobalja, do tople obale i otoka (FOTO)

Ljeto je najpogodnije godišnje doba u našim krajevima za boravak na otvorenom. Klimatološko ljeto čine tri mjeseca u godini; lipanj, srpanj i kolovoz. Upravo ta tri mjeseca imaju najviše prosječne temperatura zraka, najmanju količinu oborine u godini, najveći broj sunčanih dana i najmanji broj dana sa snažnim vjetrom.

Sve to pogoduje i zagrijavanju Jadranskog mora pa je ono u ovom dijelu godine nerijetko toplije od 25°C. Ljetne žege osobito jako pogode unutrašnjost obale pa se stanovnice Dalmatinske zagore često suoče s “pasjim” vrućinama u kojima živa u termometru danju prijeđe 35°C, ponekad i iznimno vrućih 40°C!

Stanovnici obale, a osobito otoka, manje su izloženi ovim ljetnim ekstremima zbog rashladnog učinka mora na temperaturu zraka. No, za razliku od toga, noću se situacija u odnosu more – kopno bitno mijenja. Kopno se brže zagrijava i hladi od mora, pa u zagrijanoj Zagori noćne temperatura izrazito brzo padaju i nastaje velik dnevni hod temperature zraka, ponekad veći i od 20°C!

Velike oscilacije u Kninu

Primjerice, u Kninu danju može biti 37°C, a noću se temperatura snizi na samo 15°C. Uz obalu i na otocima more ne “dopušta” tako izrazito velik hod temperature zraka pa je razlika minimalne i maksimalne temperature zraka zamjetno manja. Ta se razlika sve više smanjuje udaljavanjem od obale, da bi nad otvorenim morem dnevni hod temperature bio jedva zamjetan.

Svojom ljepotom i pitomom klimom Jadran u toplijem dijelu godine postaje destinacija brojnih domaćih i stranih turista. Ljetne noći na Jadranu pravo su olakšanje nakon dnevnih vrućina, a noćne temperature zraka, koje rijetko kad i gdje padaju ljeti ispod 20°C, omogućavaju ugodan boravak na moru. Mjerenjem temperature zraka na Crometeo automatskim meteorološkim postajama u desetgodišnjem razdoblju dobiveni su neslužbeni prosjeci večernjih temperatura na Jadranu.

Uočljivo je da se prosječne večernje temperature zraka (večernja temperatura uvijek se mjeri u 21h) prilično pravilno snižavaju od južnog prema sjevernom Jadranu. Osim toga, temperature se snižava od otvorenog mora prema obali. Primjerice, Pula ima prosječnu večernju temperaturu zraka od 21,5°C. Rijeka 21,7°C, Šibenik 22,4°C, Dubrovnik 23,3°C, Split 24,1°C, Dol-otok Hvar 25,2°C.

Svježina s Neretve dopire do Korčule

Zanimljivo je napomenuti da se jedno području na moru Dalmacije ističe po nižim večernjim temperaturama zraka od ostatka. To je područje mora uz dolinu rijeke Neretve i veći dio zaljeva kojeg zatvara pelješki poluotok. Noćna svježina s tog područja dopire i do sjeverne obale Pelješca i otoka Korčule. Gledajući sve ljetne mjesece, prosječno najnižu večernju temperaturu ima lipanj, a zatim kolovoz. Iznimka je krajnji jug Dalmacije gdje je večernja temperatura u kolovozu neznatno viša nego u srpnju u ovom izdvojenom razdoblju mjerenja.

Temperatura zraka nije jedini čimbenik koji nam ljetnu noć čini meteorološki ugodnom ili neugodnom. Relativna vlažnost zraka, odnosno udio vodene pare u zraku, čini drugu komponentu subjektivnog osjeta topline. Ovisno o prisutnoj količini vlage u zraku, za istu temperaturu zraka nećemo imati isti osjećaj ugodnosti.

Uz visoku vlažnost ide sparno vrijeme
U meteorologiji postoje formule koje stavljaju u odnos trenutnu temperaturu i vlažnost zraka, izračunavajući točno određenu vrijednost osjeta topline. Primjerice, pri izmjerenoj temperaturi zraka 25°C, i vlažnosti zraka 40%, izračunati osjet topline je 27°C. Pri istoj temperaturi i vlažnosti od 60%, osjet topline je 30°C, a uz 80% čak 34°C.

Drugačije rečeno, stvarnu temperaturu od 25°C doživljavamo višom uz veći udio vlage u zraku. Primjeri s visokom vlažnosti zraka vežu se uz sparno vrijeme koja noć čine neugodnom. Takva situacija česta je prije dolaska atmosferskih poremećaja nad Jadran, kad nas preplavi topao i vlažan zrak s juga.

 

Foto: Zvonimir Barišin / CROPIX

http://imageshack.us/a/img841/8606/aqs0.jpg

http://imageshack.us/a/img17/4576/ozf6.jpg

http://imageshack.us/a/img198/3057/1ytw.jpg

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić