Thursday, Mar. 28, 2024

KOLUMNA: Kako Sunce i njegove pjege utječu na vremenske prilike na Zemlji?

Autor:

|

06.04.2013

|

Kategorije:

KOLUMNA: Kako Sunce i njegove pjege utječu na vremenske prilike na Zemlji?

Sve je više tekstova u medijima koji u zadnje vrijeme pompozno najavljuju globalno zahlađenje jer se Sunčeva aktivnost smanjuje.

Prije svega, još uvijek nije dokazano kako točno Sunce utječe na klimu Zemlje, a već se donose zaključci da Sunčeve pjege izravno utječu na klimu.

Postavlja se logično pitanje kako, recimo, Sunčeve pege utječu na klimu, kada one ne ispuštaju toplotni spektar zračenja?

U području pjege postoji intenzivno magnetno polje magnetne indukcije do 0,4T, čije se linije sile ponekad vide gotovo materijalizirane u Sunčevoj plazmi na snimcima pjega u vodikovoj liniji. Dakle, ono što vidimo sa Zemlje nije tako u stvarnosti.

Sunce nam se, gledajući u njega, čini kao mala lopta koja nas “mazi” svojim toplim zrakama. Zamislimo da imamo rendgenske oči, pa ne bi ni približno Sunce tako izgledalo. Više bi ličilo na razjarenog tigra! Na rubu Sunca se za vrijeme pomrčine ili pomoću specijalnih uređaja ove erupcije vide kao narančasti oblaci usijanog plina koji se iz kromosfere izbacuje u koronu, dosezajući visine od nekoliko stotitana tisuća kilometara.

Te protuberance se manifestiraju kao naglo, kratkotrajno pojačanje zračenja u velikom opsegu valnih dužina. U području erupcije nastaje veliko sabijanje plinova uslijed utjecaja magnetskih sila. Zbog toga temperatura plina naglo poraste i dolazi do zračenja velike količine energije u opsegu gama zraka do radio-valova i do izbacivanja naelektriziranih čestica, protona, elektrona i drugih čestica raznih vrijednosti energije u okolni prostor. To je Sunčev vjetar! Kada te čestice stignu do Zemlje, neće ni u kom slučaju izazvati globalno zagrijavanje, već polarnu svjetlost, ionosferske i magnetske bure i druge efekte.

Kako se sve ovo odigrava?

Svakako je važno da su Zemljina ionosfera i ozonosfera obrazovane djelovanjem Sunčevog zračenja, pa su i vrlo podložne svim njegovim promjenama. Ultraljubičasto zračenje Sunca apsorbiraju molekule kisika, raspadajući se na atomski kisik, od kojega se zatim formira ozon. To je nestabilna molekula, koji se raspada sudaranjima i fotodisocijacijom, a i pod djelovanjem teških molekula koje čovjek stvara u industriji (utjecaj čovjeka na Zemlju). Pod utjecajem Sunčevog zračenja stvaraju se u gornjim slojevima atmosfere slobodni elektroni, koji formiraju sloj ionosferu.

U ovom sloju se apsorbira Sunčevo zračenje na valnim dužinama manjim od 200nm. Kada s naelektrizirane čestice i zračenje, nastale Sunčevim erupcijama, stignu u ionosferu, gustoća naelektriziranih čestica se mijenja i to izaziva čitav niz pojava koje se manifestiraju kao iznenadno pojačavanje i slabljenje emisija na radio-frekvencijama. Ove pojave su iznenadni ionosferski poremećaji. Sunčeve erpcije izazivaju i magnetske bure i druge poremećaje u Zemljinom magnetizmu, kao i pojavu polarne svjetlosti. To je isijavanje gornjih slojeva atmosfere na oko 80-1000 kilometara nad povrišinom, uslijed sudarnih procesa u razrijeđenom zraku. Nastaje pod utjecajem brzih elektrona i protona, koji stižu sa Sunca.

Uzajamno djelovanje Sunčevog vjetra i magnetnog polja Zemlje dovodi do povećanja koncentracije naelektriziranih čestica, i to osobito oko polova, gdje su i pojave polarne svjetlosti najčesće. Sudar brzih elektrona i protona s molekulaima kisika i azota dovodi ih u pobuđeno stanje, pa oni zrače višak energije, i to: molekule kisika u
zelenoj i crvenoj, a molekule azota u ljubičastom području spektra.

Dakle, klima se neće promijeniti ako se pojača Sunčeva aktivnost , jer to ne spada u toplotni spektar zračenja. Bolje bi za nas bilo u tom slučaju da se plašimo da ne ostanemo bez struje i veza ne mobitelima!

Kolumnu je napisao Andreja Marković, a njegovi stavovi, kao i stavovi bilo kojeg drugog kolumnista našeg portala, ne predstavljaju službeni stav Crometeo tima.

Komentari

Share This Article

Related News

ANALIZA: Superćelijski oblak pred Splitom (FOTO, VIDEO)
Snažna pijavica pogodila Supetar i načinila veliku materijalnu štetu (FOTO, ANALIZA)
Tople ljetne noći: Fenski učinak bure

O Autoru

Andreja Marković