Saturday, May. 11, 2024

Klimatska ocjena siječnja na globalnoj razini: Rekordno tople kopnene površine na Južnoj polutci

Autor:

|

23.02.2013

|

Kategorije:

Klimatska ocjena siječnja  na globalnoj razini: Rekordno tople kopnene površine na Južnoj polutci

Američki Nacionalni centar za klimatske podatke koji djeluje u sklopu Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) je objavio klimatske podatke za prvi ovogodišnji mjesec na globalnoj razini. Najzanimljiviji podatak iz izvješća kojeg možete pročitati OVDJE, su, već drugi mjesec zaredom, rekordno tople kopnene površine Južne polutke.

Siječanj 2013. godine je  po prosječnoj globalnoj temperaturi kopna i oceana koja je bila za 0.54 °C veća od prosjeka za 20. stoljeće,  deveti najtopliji siječanj, a izjednačio se sa siječnjem iz 1995. godine.  Najtopliji siječanj je bio u 2007. godini kada je temperaturno odstupanje iznosilo +0.85°C.

Po temperaturi kopnenih površina, siječanj  je sa temperaturnim odstupanjem od +0.90 °C bio 13.-ti najtopliji.  Prosječna  temperatura svjetskih oceana u siječnju je bila za 0.41 °C viša od prosjeka (osmi najtopliji siječanj).  Ovogodišnji siječanj je već  trideset i sedmi zaredom topliji siječanj od prosjeka. Zadnji puta je siječanj 1976. godine bio hladniji od prosjeka. Siječanj 2013. je i  335.-ti uzastopno iznadprosječno topao  mjesec na globalnoj razini. Zadnji hladniji mjesec od prosjeka je bila veljača 1985. godine.

Na Sjevernoj polutci siječanj je sa temperaturnim odstupanjem od  +1.04 °C bio  jedanaesti najtopliji siječanj, a na Južnoj polutci je  sa temperaturnim odstupanjem od  +0.51 °C bio  osmi  najtopliji siječanj. Na Sjevernoj polutci  siječanj je bio znatno topliji od prosjeka na jugu Grenlanda, na Islandu, u Srednjoj  Americi, na sjeveru Južne Amerike te dijelovima Bliskog istoka. Hladnije je bilo na zapadu SAD-a, na sjeveru Kanade i dijelovima sjeverne Rusije.

Na Južnoj polutci siječanj je po temperaturi kopnenih površina (+1.10 °C) bio rekordno topao siječanj. To je već drugi mjesec zaredom (nakon prosinca 2012.) da su kopnene površine Južne polutke rekordno tople.  Rekordno visoke srednje mjesečne temperature su zabilježene  na sjeveroistoku Brazila, u većem dijelu Južne Afrike te i sjevernim i središnjim dijelovima Australije.

Najekstremnije meteorološke prilike u siječnju su vladale u Australiji, gdje je siječanj bio rekordno topao.  Prosječna mjesečna najviša dnevna  za cijelu Australiju je bila najviša  u povijesti mjerenja, 2.28 °C veća od prosjeka.  U Australiji je  7. siječanj 2013. postao novi najtopliji dan na nacionalnoj razini. Tog dana je prosječna najviša dnevna temperatura iznosila 40.33 °C.  Tijekom siječnja je najviša temperatura iznosila 49.63 °C (12. siječnja), što je najviša temperatura mjerena u Australiji u zadnjih 15 godina.

Siječanj je bio zanimljiv i u Norveškoj. Jug Norveške je bio  do 4 °C hladniji od prosjeka, a sjever čak 6 °C topliji od prosjeka.

Raspodjela količine oborina u prosincu je, kao što je to uobičajeno, u raznim dijelovima svijeta bila vrlo  raznolika.

Istočne obale Australije su zabilježile u siječnju rekordne kiše i poplave. Šteta se procjenjuje na 2.5 milijarde dolara.  Više od milijardu dolara štete u siječnju su počinile i poplave u Indoneziji, a poginula je 41 osoba.

 

Prilažemo karte temperaturnih i oborinskih anomalija  (NOAA) za siječanj  na globalnoj razini.

Karta temperaturnih odstupanja kopna i oceana  (°C) u siječnju 2013. godine (u odnosu na prosjek za razdoblje 1981.-2010.)

Postotak oborina u siječnju 2013. godine (u odnosu na prosjek 1961.-1990.)

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned