Saturday, Apr. 20, 2024

Klimatska ocjena prosinca na globalnoj razini

Autor:

|

17.01.2013

|

Kategorije:

Klimatska ocjena prosinca na globalnoj razini

Iako je i prosinac 2012. na globalnoj razini bio topliji od prosjeka, ipak je mjesečna temperaturna anomalija bila značajno manja nego 2003. i 2006. godine kada je na  zabilježen najtopliji prosinac. U 2012. godini je prosinac bio za 0.41 °C topliji od prosjeka za 20. stoljeće koji iznosi 12.2 °C, dok je u  spomenutim rekordnim godinama prosinac je bio za 0.75 °C topliji od prosjeka. Prošlogodišnji  je prosinac bio globalno (prosječna temperatura i kopna i oceana) 18. najtopliji prosinac, ili i najhladniji prosinac od 2000. godine.  Nakon 12 godina naša planeta na Sjevernoj  polutki bilježi ispod prosječnu  temperaturu kopnenih površina.

Navedene podatke je objavio američki Nacionalni centar za klimatske podatke koji djeluje u sklopu Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA). U nastavku prenosimo najzanimljivije dijelove njihove klimatske ocjene prosinca 2012. na globalnoj razini. Kompletan se izvještaj nalazi  OVDJE.

Po temperaturi kopnenih površina, prosinac je sa temperaturnim odstupanjem od +0.21 °C bio 49.-ti najtopliji, ali i najhladniji prosinac još od 1986. godine.  Posljednji je puta, manje temperaturno odstupanje od prosjeka nekog mjeseca za svjetske kopnene površine zabilježeno u studenom 2000. godine.

Prosinac 2012. godine  je donio i velike temperaturne razlike između Sjeverne i Južne polutke. Na kopnenim površinama Južne polutke prosinac 2012. godine (prvi mjesec klimatološkog ljeta) je bio rekordno topao (+0.96 °C). Na kopnenim površinama  sjeverne  polutke prosinac  je bio hladniji od prosjeka  za -0.07 °C. Prva je to „negativna“ temperaturna anomalija od studenog 2000. godine.  Time je prosinac 64. najhladniji (70.-ti najtopliji) u zadnjih 133 godina, koliko postoje globalni podaci.

Za usporedbu, prosječna temperatura kopnenih površina  na Sjevernoj  polutki je u prethodnih osam mjeseci 2012. godine (travanj – studeni) bila među osam najtoplijih u povijesti mjerenja za svaki pojedinačni mjesec.  Ukoliko se promatraju područja od  tridesete do šezdesete paralele na Sjevernoj polutki  gdje živi većina svjetskog stanovništva, prosinac  je bio za 0.70 °C hladniji od prosjeka za 20. stoljeće, odnosno 31.  najhladniji prosinac, te najhladniji prosinac na tim zemljopisnim širinama od 1984. godine.

Prosinac je bio osjetno hladniji od prosjeka u većem dijelu Euroazije, na zapadu Kanade i Aljasci. Duž većeg dijela središnje Azije, te na dijelovima zapadne Kanade i istočne Azije prosinac je bio i za više od 5 °C hladniji od dugogodišnjeg prosjeka (1981.-2000.)

Prosinac je u Rusiji bio najhladniji od 1938. godine, a temperaturama koje su bile od 10 do 15 °C niže od prosječnih. U Sibiru su se spuštale i do -50 °C.

Sjeverna i istočna Kina je od kraja studenog do početka siječnja imala najhladnije takvo razdoblje u zadnjih 28 godina. Peking je zabilježio najnižu prosječnu temperaturu za to razdoblje (-6.4 °C)  još od najmanje 1951. godine.

Čitava Švedska je imala hladniji prosinac. Krajnji sjever Švedske je imao najhladniji prosinac od 1986. godine.  U Finskoj je prosječna temperatura za prosinac vila od 3 do 5 °C niža od prosjeka.  Norveška je imala za 2.6 °C hladniji prosinac od prosjeka.

Topliji prosinac je zabilježen na istoku Sjeverne Amerike, u većem dijelu Južne Amerike, na jugu Azije, u Australiji te na jugu Grenlanda. Rekordno toplo u prosincu je bilo na jugu Brazila, dijelovima sjeverozapadne Australije te u nekim područjima uz ekvator. U dijelovima jugozapadnog Grenlanda prosječna prosinačka temperatura je bila više od 5 °C viša od prosjeka.

Na teritoriju Australije je, drugi mjesec zaredom, u prosincu prosječna  mjesečna maksimalna temperatura bila četvrta najveća u 63. godine vođenja tih podataka.

Prosječna vrijednost temperature svjetskih oceana u prosincu je bila za 0.47 °C veća od prosjeka, što je 6. najtopliji prosinac (u prosincu su oceani bili najtopliji 1997. i 2009. godine).

Raspodjela količine oborina u prosincu je, kao što je to uobičajeno, u raznim dijelovima svijeta bila vrlo  raznolika.

Prilažemo karte temperaturnih i oborinskih anomalija  (NOAA) za prosinac na globalnoj razini.

 

 

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned