Wednesday, Apr. 24, 2024

Klimatska ocjena ožujka 2014. na globalnoj razini: Četvrti najtopliji ožujak

Autor:

|

22.04.2014

|

Kategorije:

Klimatska ocjena ožujka  2014. na globalnoj razini: Četvrti najtopliji ožujak

Ožujak  2014. godine je bio četvrti  najtopliji  ožujak   na globalnoj razini. Taj je podatak  podatak  u svom redovitom mjesečnom izvješću objavila američka Državna uprava za oceane i atmosferu (NOAA).  Temperaturni podaci na globalnoj razini postoje od 1880. godine.

Prosječna  globalna  temperatura  kopna i oceana u ožujku   2014. je iznosila  13.41 °C, što je  za 0.71 °C više  od temperaturnog prosjeka  za 20. stoljeće  za mjesec ožujak.

Ovogodišnji  je ožujak   trideset i osmi  uzastopni  ožujak  koji je topliji od prosjeka (zadnji puta je ožujak  bila hladniji od prosjeka 1976. godine.  Posljednji mjesec koji je na globalnoj razini bio hladniji od prosjeka je bila veljača 1985. godine

Temperatura kopnenih površina je u ožujku   bila  za 0.33  °C veća od prosjeka za 20. stoljeće koji iznosi 5.0 °C, što je peti najtopliji ožujak.

Prosječna  temperatura svjetskih oceana u ožujku  2014.   je bila peta   najveća  u povijesti mjerenja, za 0.48 °C viša od prosjeka  za 20. stoljeće koji iznosi 15.9 °C.

Na Sjevernoj polutci veljača   je sa temperaturnim odstupanjem od  +0.88 °C   bila    5.   najtopliji ožujak.  Na Južnoj polutci je  sa temperaturnim odstupanjem od  +0.53 °C  ožujak 2014. bila   6.   najtopliji ožujak .

Najviše temperaturno odstupanje od prosjeka za ožujak je zabilježeno u na području Euroazije. U dijelovima sjevernog Sibira su srednje mjesečne temperature bile i za više od 5°C odstupale od prosjeka.  Zanimljivo je da je u tim krajevima ovogodišnja veljača bila ekstremno hladna, s srednjim  temperaturama i do 5°C nižim od prosjeka.

Sjeverni dio Južne Amerike je također bio znatno topliji od prosjeka, dok su dijelovi sjevera Argentine bili znatno hladniji od prosjeka.

Veći dio Sjeverne Amerike je u ožujku bio znatno hladniji od prosjeka.  Hladnoća je bila najizraženija na području Velikih jezera i sjeveroistoku SAD-a gdje je u devet saveznih država ožujak bio među najhladnijih u znanoj povijesti. Rekordno hladan je bio ožujak u državi Vermont. U SAD-u je u ožujku zabilježeno pet puta više dnevnih  temperaturnih rekorda za najniže  dnevne  temperature (minimalne i maksimalne) u odnosu na dnevne temperaturne rekorde za najviše temperature.  Hladan ožujak je zabilježen i u većem dijelu Kanade, osobito u pokrajini Ontario gdje su u mnogim mjestima izmjerene ili rekordno niske ili temperature blizu najnižih ikad izmjerenih u ožujku.

Slovačka je zabilježila najtopliji ožujak u znanoj povijesti. U Austriji je ovogodišnji ožujak (zajedno s ožujkom 1989.) bio drugi najtopliji u povijesti mjerenja tj. od 1767. godine.  Topliji je bio samo ožujak 1994. godine. Norveška, Njemačka, Litva  su  imali  treći najtopliji ožujak,  a Danska četvrti najtopliji.

Južna Koreja je zabilježila drugi najtopliji ožujak.

Raspodjela količine oborina u ožujku  je, kao što je to uobičajeno, u raznim dijelovima svijeta bila vrlo  raznolika. Ekstremna  količina oborina je pala na sjeverozapadu SAD-a, dijelovima središnje Rusije, u središnjoj Indiji, dijelovima istočne Europe, te u nekoliko manjih područja Južne Amerike i zapadnog dijela središnje Afrike.

Ekstremno sušni ožujak  je bio  u većem dijelu Nigera, na jugozapadu Maroka, dijelovima sjeverozapadne Kine, u sjevernim područjima središnje Australije.

Prilažemo karte temperaturnih i oborinskih anomalija  (NOAA) za veljaču   2014. na globalnoj razini.

Karta temperaturnih odstupanja kopna i oceana  (°C) u ožujku  2014. godine (u odnosu na prosjek za razdoblje 1981.-2010.)

 

Postotak oborina u ožujku  2014. godine (u odnosu na prosjek 1961.-1990.)

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned