Friday, Mar. 29, 2024

Jadranska ciklona

Autor:

|

08.11.2013

|

Kategorije:

Jadranska ciklona

Ciklone dobivaju ime po zemljopisnom području na kojem najčešće nastaju. Malo tko nije čuo za Genovsku ili Islandsku ciklonu. Iako spomenute ciklone (osobito Genovska) često imaju utjecaja na vrijeme na Jadranu, vrlo intenzivne promjene vremena donesu nam ciklone koje se stvore nad samim Jadranskim morem.

Upravo nam jedna takva slijedi na prijalzu nedjelje u ponedjeljak. Frontalni sustav prijeći će Alpe i uputiti se preko Jadrana dalje na istok. Premještanje frontalnog sustava usporit će formiranje sekundarnog ciklonalnog centra u Jadranu, a takva ciklona nosi naziv Jadranska ciklona. Ona posjeduje vlastiti frontalni sustav.

Što se duže zadrži nad Jadranom i što tlak zraka u njenom središtu bude niži to će promjena vremena koju ona nosi biti duža i intenzivnija. Različite su lokacije u Jadranu gdje centar ove ciklona može nastati. Iako ove ciklone često nastaju u sjevernom ili južnom Jadranu, osobito često nastaju na širem području otočića Palagruže. To je područje u meteorologiji poznatije pod nazivom palagruški minimum.

Svaka ciklona ima svoj topli i hladni sektor. Ciklone se na našoj Hemisferi u pravilu kreću sa zapada prema istoku nošene snažnim zapadnim vjetrovima koji pušu na velikim nadmorskim visinama. Zrak u cikloni struji suprotno od kazaljke na satu, oko njenog centra. S prednje strane ciklone s juga prema sjeveru napreduje topao zrak, a u njenoj pozadini hladan zrak prodire prema jugu.

Primjenimo ovo pravilo na primjer Jadranske ciklone s obzirom na položaj njenoga centra! Nalazi li se ciklonalni centar u sjevernom Jadranu posvuda će na Jadranu biti pretežno oblačno, povremeno uz oborine. Na većem dijelu Jadrana tada puše jugo i biva toplo. Nalazi li se centar u srednjem Jadranu na sjevernom Jadranu puše bura, na južnom jugo, a na srednjem se ta dva vjetra ‘sukobljavanju’.

Vrlo česta granica ovih vjetrova, u ovakvoj sinoptičkoj situaciji, je rt Ploča poznatiji kao razdijelnica vjetrova. Jugo će prijeći u buru preko zapadnih vjetrova uđe li ciklonalni centar nad kopno, a preko istočnih vjetrova nastavi li se centar ciklone kretati morem prema južnom Jadranu.

Nalazi li se centar ciklona u južnom Jadranu, na sjevernom i srednjem Jadranu puše bura, oborine prestaju i razvedrava se, prvo na sjevernom dijelu. Nastupa zahlađenje. Na jugu Dalmacije je oblačno s oborinama, jugom ili levantom, temperatura je viša nego drugdje na Jadranu.

Općenito, ciklone u Jadranu najčešće nastaju u prijelaznim dijelovima godine, proljeću i jeseni. Nešto su rijeđe zimi, a vrlo rijetko se pojavljuju u ljetnim mjesecima. U ekstremnim primjerima, kada je tlak zraka u centru ciklone u Jadranu izrazito nizak, a razlika u tlaku zraka s okolnim područjima velika, ove ciklone donose brojne vremenske neprilike.

U ovakvim situacijama vjetar lokalno može imati orkansku jačinu, a nerijetko padnu veće količine oborina u kratko vrijeme. Izrazito se poveća valovitost mora, osobito prilikom puhanja vjetrova koji pušu okomito na obalu i otoke (lebić – pulenat).

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić