Thursday, Mar. 28, 2024

Globalni meteorološki ekstremi u svibnju 2013.

Autor:

|

16.06.2013

|

Kategorije:

Globalni meteorološki ekstremi u svibnju 2013.

Svibanj je na globalnoj razini  donio mnoštvo ekstremnih meteoroloških događaja. Dva tornada najveće kategorije EF-5 pogodila su šire područje Oklahoma Citya u razmaku od jedanaest dana usmrtivši 45 osoba.  Snažan tornado je pogodio i područje Modene u Italiji. U središnjim  i istočnim dijelovima  sAD-a  je  u svibnju pao rekordan snijeg uz neuobičajenu hladnoću.  Gotovo rekordna hladnoća je zahvatila Aljasku i dijelove zapadne Europe i Islanda. Na Islandu je mjerena rekordno niska temperatura za svibanj. Ekstremno vruće bilo je pak u Indiji i jugoistočnoj Aziji, kao i na istoku i sjeveru Europe.

Američki meteorolog, Christpher Burt je na svom  blogu sistematizirao  najznačajnije meteorološke  događaje po kontinentima.

Europa

U  Velikoj Britaniji svibanj je bio najhladniji od 1996. godine, a u nekim je krajevima snijeg padao i 15. svibnja. Klimatološko proljeće (ožujak, travanj i svibanj) je bilo najhladnije od 1962. godine.

Svibanj je donio ekstremne vrućine na istoku i sjeveru Europe.  10. svobnja je u Moskvi mjereno čak 30 °C, što je rekordno visoka temperatura za taj dio godine.  Zadnjih dana mjeseca je ektremna vrućina zahvatila i Finsku te sjever Švedske i Norveške.  31. svibnja je u mjestu Tanabru, u Norveškoj (70 ° sjeverne geografske širine) mjerena temperatura od 30.6 °C.  U Finskoj je mjerena temperatura od 30.5 °C, a u Švedskoj 30.2 °C.  Takve se temperature na samom sjeveru Europe rijetko mjere i usred srpnja.

Na jugozapadu Europe sasvim druga priča. Na sjeveru Španjolske je 17. i 18. svibnja snijega padao na planinama do 1000 metara nadmorske visine. U Belgiji je snijeg padao 23. svibnja u gradu Spa, na nadmorskoj visini od 347 metara.

Ekstremno  hladno je bilo na Islandu. Mjeren je nova rekordno niska  temperatura za svibanj.  2. svibnja je na lokaciji Bruarjokull izmjereno -21.7 °C.

Krajem svibnja su u dijelovima Austrije i u Njemačkoj pale obilne kiše koje su pokrenule velike poplave koje su potrajale i u prvoj polovici lipnja.

3. svibnja je snažan tornado pogodio područje Modene u Italiji. Ozlijeđeno je 11 osoba, uz veliku materijalnu štetu.

Tornado kod Modene 3.5.2013.

6. svibnja 2013 . je na lokaciji Summit, Grenland mjerena najniža temperatura na Sjevernoj  polutki, a iznosila je -39.3 °C.

 

Sjeverna Amerika

Područje Oklahoma Citya su u zadnjoj dekadi svibnja opustošila dva tornada kategorije EF-5. Tornado je 20. svibnja poharao predgrađe Moore. Poginule su 24 osobe, a šteta se procjenjuje na 1.5 do 2 milijarde dolara. Nakon 11 dana, zadnjeg dana svibnja je jugozapadno predgrađe El Reno poharao novi EF-5 tornado. On je usmrtio 21 osobu, uključujući i tri lovca na oluje. Taj je tornado i najširi u povijesti. Njegova širina je u jednom trenutku iznosila 4.18 kilometara.  Tornado je na tlu bio 40 minuta, a prešao je put od 26 kilometara.

Najširi tornado u povijesti SAD-a snimila je  ekipa  kompanije Tempest Toursa koja profesionalno organizira „lov na oluje“

Tijekom svibnja dijelove SAD-a su zahvatile i dvije zimske oluje s  obilnim snijegom. Prva od njih je u prva tri dana mjeseca pogodila velike dijelove Srednjeg Zapada,od Arkansasa do Wisconsina. Na sjeveroistoku Wisconsina je palo do 53 cm snijega, dok je u Minnesoti (Rochester) mjereno 36 cm snijega.  Ta je oluja u Rochesteru donijela četvrtu najveću količinu snijega, gledajući sve mjesece- U Arkansasu je prvi puta u znanoj povijesti mjeren snježni pokrivač u svibnju.

Druga  zimska oluja je krajem mjeseca, 25. i 26. svibnja donijela obilne snježne pborine višim područjima sjeveroistoka Sad-a, odnosno država New York i Vermont.  Na planini Whiteface u državi New York je mjereno  91 cm snijega, što je vjerojatno najveći snijeg mjeren u to doba godine na sjeveroistoku SAD-a.  U Ganderu (Newfoundland, Kanada) je pak 19. svibnja 2013. palo nevjerojatnih 69 cm snijega.

Owatonna, Minnesota – zimska oluja je od 1.3. svibnja donijela 46 cm snijega

 

U SAD-u je  svibanj donio više  oborina od prosjeka. U Iowi je po količini oborina svibanj bio rekordan u povijesti mjerenja, tj. u zadnjih 119 godina. Neki krajevi SAD-a su u svibnju bili zahvaćeni ekstremnim količinama oborina. U San Antoniu (Teksas) je u 24 sata (24.-25. svibanj) palo 310 litara kiše što je dovelo do poplava u kojima su život izgubile tri osobe. Bila je to druga najveća 24 satna količina kiše u znanoj povijesti, a podaci se vode čak od 1871. godine. Rekord od 339 litara je postavljen 17.-18. listopad 1998. godine.

Bilo je i ekstremnih temperaturnih događaja. U gradu Amarillo (Teksas) je 30. travnja 2013. mjereno vrućih 36.1°C, da bi desetak sati kasnije, u prvim satima prvog dana svibnja padao snijeg.  U Nebraski je 14. svibnja 2013. mjereno 42.2 °C, a samo nekoliko dana ranije je zabilježen mraz uz temperature ispod 0 °C.

Na jugozapadu Kalifornije se nastavila ekstremna suša. 2. svibnja je buknulo nekoliko  velikih  požara, što dosad nije zabilježeno  tako rano u sezoni. Prvih pet mjeseci u godini je u mnogim dijelovima Kalifornije, bilo najsušnije takvo razdoblje u povijesti mjerenja, tj. od 1849. godine.

Grad Fairbanks (Aljaska ) je imao  neuobičajeno hladan svibanj, osobito njegova prva tri tjedna. Zatopljenje u zadnjem tjednu mjeseca je spriječilo da ovogodišnji svibanj bude rekordno hladan. Razdoblje od  15. travnja do 15. svibnja je bilo rekordno hladno.  U mjestu Deadhorse je 19. svibnja 2013. mjerena temperatura od -24.4 °C, što je rekordno niska temperatura za taj dio godine na Aljaski. Na istoj lokaciji je 1. svibnja mjereno -31.7 °C, što je tek pola stupnja  više od rekordne minimalne temperature u svibnju na Aljaski (-32.2 °C). Svibanj je bio hladan i na jugoistoku SAD-a, gdje je u 10 saveznih država ušao među deset najhladnijih u zadnjih 119 godina.

Južna i Srednja Amerika

Najveća  temperatura mjerena u svibnju na Južnoj polutki je iznosila 40.1 °C, u Villamontesu (Bolivija), 28. svibnja 2013. Nikad na Južnoj polutki nije tako kasno u godini (kasna jesen) mjereno više od 40 °C.  Rekordno visoka temperatura za svibanj u Australiji je 40.6 °C, ali je mjerena 6. svibnja 1990. godine.

 

Afrika

Sjever  Afrike je u svibnju zahvatila ekstremna vrućina. Mjerene su temperature koje spadaju među najviše ikad službeno mjerene. U Maradi (libija) je 28. svibnja mjerena tempeartura od 49.9 °C, a u Khargi (Egipat) je 31. svibnja mjereno 49.0 °C. Takve temperature su rijetke na sjveru Afrike, uključujući i područje Sahare.

Azija

Prvog dana svibnja su središnje dijelove Saudijske Arabije zahvatile jake kiše. U poplavama i bujicama je poginulo 16 osoba. Istog dana su tri osobe poginule u poplavama u Omanu.  To su bile najobilnije kiše u Saudijskoj Arabiji u zadnjih 25 godina. U mjestu Bisha je u 24 sata (1.-2. svibnja) palo 143.3 litara kiše, što odgovara prosječnoj godišnjoj količini.  Ovogodišnje poplave su bile najsmrtonosnije nakon 2009. godine kada su u bujicama u Jeddahu poginule 123 osobe

Poplave u Saudijskoj Arabiji su uzele 16 života

 

Svibanj je na sjeveru Indije i u Pakistanu uobičajeno najtopliji mjesec u godini, a tako je bilo i ove godine.  18. svibnja 2013. je u Larkani (Pakistan) mjereno 51.0 °C, što je i najviša temperatura mjerena u svibnju na Zemlji.  U Amritsaru, glavnom gradu indijske pokrajine Punjab, je 23. i 24. svibnja mjereno 48.0 °C, što je novi temperaturni rekord za taj grad u povijesti mjerenja, tj. od 1880. godine.

Rekordno vruće bilo je i na jugoistoku Azije.  Aerodrom Don Muang kod Bangkoka je zabilježio najtopliji svibanj u povijesti s prosječnom mjesečnom temperaturom od 31.9 °C.  U gradu Bangkoku je bilo još toplije, s prosječnom mjesečnom temperaturom od 32.3 °C. Uz visoku vlagu i sparinu, jednog dana je indeks topline porastao do 72 °C.  U Hanoiu, Vijetnam, 16. svibnja je mjereno 40.0 °C, što je samo za desetinku stupnja manje od apsolutnog temperaturnog rekorda.

Australija i Novi Zeland

Južna Australija je zabilježila četvrti najtopliji svibanj u znanoj povijesti. Po prosječnoj minimalnoj temperaturi svibanj je bio najtopliji. U cijeloj Australiji svibanj  je bio deveti najtopliji.  Svibanj je donio i najviše oborina od svibnja 1997. godine.

Nakon suše u prva četiri mjeseca, Auckland u Novom Zelandu je zabilježio najkišovitiji svibanj u povijesti  sa 261 mm oborine, što je 2,42 puta više od prosjeka.

 

Antarktika

Najniža temperatura mjerena na Zemlji u svibnju je iznosila -78.3 °C, na lokaciji Dome Fuji, 22. svibnja.

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned