Thursday, Mar. 28, 2024

Globalni meteorološki ekstremi u rujnu 2013.

Autor:

|

16.10.2013

|

Kategorije:

Globalni meteorološki ekstremi u rujnu 2013.

Rujan 2013.  je širom naše planete donio niz meteoroloških ekstrema. Neuobičajeno visoke temperature mjerene su na većini kopnenih površina Južne hemisfere, uključujući Antarktiku. Vrlo obilne kiše i poplave pogodile su Kolorado u SAD-u, Rumunjsku i Meksiko. Ovogodišnji rujan je u Australiji bio najtopliji rujan, ali i mjesec s rekordnim temperaturnim odstupanjem od prosjeka. Moskva je imala najkišovitiji rujan u povijesti.

EUROPA

U Moskvi je rujan 2013. donio rekordnu količinu oborina za deveti mjesec u godini. Ukupno je palo 174 mm oborine. U to je uključeno i malo snijega koji je pao 26. rujna 2013. godine. Obilne kiše zahvatile su regiju Caucus uz Crno more.  Velike poplave su zahvatile i Soči, mjesto održavanja Zimskih olimpijskih igara 2014. godine.

Poplave su pogodile i istok Rumunjske. U noći od 11.-12. rujna 2013. je samo u šest sati palo 125 litara kiše, što je količina koja prosječno padne u 2 mjeseca. Poginulo je devet osoba, a uništeno oko 700 kuća.

SJEVERNA AMERIKA

Katastrofalne poplave su pogodile područje grada Bouldera u Coloradu. Poginulo je devet ljudi, a počinjena je šteta od nekoliko stotinu milijuna dolara.

Krajem rujna je sjeverozapadni dio SAD-a i susjedni dio Kanade zahvatila  rekordno snažna oluja s Pacifika za taj dio godine. U mnogim je mjestima tog područja rujan bio rekordno kišovit.

Prvih 10 dana mjeseca je donijelo  rekordnu toplinu na Srednjem Zapadu i istoku SAD-a.  U Clevelandu (Ohio) je 9. rujna mjereno 35.6 °C, što je bila najviša temperatura ovog ljeta.

Najniža temperatura na Sjevernoj polutki u rujnu je mjerena na Grenlandu, na postaji Summit. Temperatura se 26. rujna spustila na -42.8 °C.

Sredinom rujna su dva tropska sistema, i s Atlantika (tropska oluja Ingrid) i Pacifika (uragan Manuel), istovremeno pogodila Meksiko., što se dogodilo prvi puta nakon 1958. godine.  Uragan Manuel  je donio obilne kiše na sjeverozapadu Meksika. Ukupno je poginulo 138 osoba, najviše u odronima zemlje.

Na tropskom Atlantiku  rujan je prošao neuobičajeno mirno, bez značajnijih  tropskih sistema i uragana.

 

Snježne ralice uklanjaju tuču s ulica El Dorada (SAD)

 

Dva tropska sistema, s Atlantika i Pacifika  pogodila su istovremeno Meksiko – Satelitska  snimka 15. rujna 2013-

  JUŽNA AMERIKA

Početak rujna je donio velike temperaturne ekstreme  i obrate u dijelu Južne Amerike. U Argentini  se temperatura 10. rujna popela do 42 °C. Na aerodromu u Cordobi je tog dana mjereno 40.0 °C, a šest dana kasnije je mjereno zimskih -1.5 °C. Snijeg se u pokrajini Cordoba spustio do 800 metara visine. U Boliviji je 7. rujna mjereno čak 42 °C, što je najveća rujanska temperatura na Južnoj polutki.

AZIJA

Ekstremna vrućina je početkom rujna  zahvatila područje Perzijskog zaljeva. u Mitribahu (Kuvajt) temperatura se 5. rujna popela na 50.0 °C. To je bila i najviša temperatura na Zemlji mjerena ove godine u rujnu.  Zanimljivo je da je to i prvi puta da je u rujnu na Zemlji mjerena temperatura od 50 °C izvan teritorija Sjeverne Amerike.

Tajfun Usagi je sredinom rujna pogodio jug Kine. Pogodio je područje južno od Hong Konga, počinivši veliku štetu. Usagi je u Kini usmrtio 24 osobe, a na Filipinima njih 13. Japan je sredinom rujna pogodio tajfun Man-yi, a središnji Vijetnam je zadnjeg dana rujna bio na udaru tajfuna Wutip.

Rujan je na Tajlandu bio jedan od najkišovitijih u znanoj povijesti.  32 provincije (od njih 77) su pogođene poplavama u kojima su poginule 23 osobe.  Kiše je donio ljetni monsun, nakon sušnog starta od lipnja do kolovoza.

Tajfun Usagi je 23. rujna 2013. pogodio jug Kine s vjetrovima od 160 km/h

AUSTRALIJA

Rujan je u Australiji bio najtopliji rujan u povijesti mjerenja. Srednja mjesečna temperatura je bila za 2.75 °C veća od prosjeka. To je i rekordno temperaturno odstupanje od svih mjeseci. Dosad je taj rekord držao travanj iz 2005. godine koji je bio za 2.66 °C topliji od prosjeka.

U mjestu Fitzroy Crossing je 2. rujna mjerena, za doba godine (kasna zima) nevjerojatno visoka temperatura od 41.1 °C.  U istom je mjestu 27. rujna mjereno 41.6 °C.

Rujan je u Australiji bio najtopliji rujan u povijesti  s najvećim temperaturnim odstupanjem (za sve mjesece)

 

ANTARKTIKA

Na postaji Vostock  je 1. rujna mjerena temperatura od -77.4 °C, što je bila najniža temperatura na Zemlji u ovogodišnjem rujnu. Na Južnom polu (postaja Amundsen-Scott) rujan je bio najtopliji rujan u znanoj povijesti.  Prosječna mjesečna temperatura je iznosila -51.2 °C, što je čak 7.9 °C više od prosjeka.  Proteklih 6 mjeseci je na toj postaji na Antraktiku bilo rekordno toplo takvo razdoblje. Prosječna je  temperatura (od 1. travnja do 30. rujna) bila za 2.7 5C veća od prosjeka.

Na području Afrike nisu u rujnu zabilježeni značajniji meteorološki ekstremi.

Pregled meteoroloških ekstrema u rujnu pripremio je američki meteorolog Christopher Burt, s čijeg bloga prenosimo podatke.

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned