Thursday, Mar. 28, 2024

Dugotrajna toplina usred zime zaprijetila pčelarima, poljoprivrednicima, mesnoj industriji

Autor:

|

12.01.2014

|

Kategorije:

Dugotrajna toplina usred zime zaprijetila pčelarima, poljoprivrednicima, mesnoj industriji

Neuobičajeno dugo i jako zatopljenje izaziva zabrinutost hrvatskih poljoprivrednika i proizvođača hrane, i premda se uklapa u najavljene scenarije, klimatolozi su suzdržani u povezivanju aktualnih temperatura s globalnim zatopljenjem. Aktualno zatopljenje je nastavak temperaturnih anomalija iz prosinca, koje su u cijeloj Hrvatskoj bile iznad višegodišnjeg prosjeka, a nastavit će se najmanje do sredine tjedna. Najviše odstupanje u prosincu zabilježeno je na Zavižanu, čak 3.4 stupnja Celzija, ali za cijelu prošlu godinu temperature su bile veće od 0.7 do 1.6 stupnja Celzija.

Premda statistika kaže da je maksimalna temperatura u siječnju u Zagrebu znala narasti do 19.4 stupnja Celzija (7. siječnja 2001.) i padati do minus 24.3 stupnja Celzija (31. siječnja 1950.), prema mrežnoj stranici Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), prosječna temperatura zraka u Hrvatskoj i dalje prati trend globalnog zatopljenja s izvjesnim međugodišnjim kolebanjima.

Protekla godina u cjelini bila je dvanaesta najtoplija godina od početka mjerenja u Zagrebu, a najtoplije su bile nedavne 1998. i 2005., zatim 2002., 2003. te 2004. godina.

Istina je da je čestoća anomalija veća i izrazitija, ali moramo biti vrlo oprezni kad govorimo o globalnom zatopljenju, ustrajava klimatolog DHMZ-a Krešimir Pandžić.

Mediji javljaju kako su neke biljke “izgubile kompas” pa prerano cvjetaju, kao brnistra u okolici Splita, koja to inače radi u proljeće. Pčelari su dramatično javljali da su visoke temperature izazvale pomor pčela.

Scenariji promjena predviđaju za poljoprivredu ranije pojave proljeća, praćene štetnim oscilacijama vremena, češće i jače suše, smanjene prinose u toplijim područjima, šumske požare, štete na usjevima zbog povećane učestalosti jakih oborina, moguća obalna plavljenja, povećanu eroziju te pojave štetočina.

Pčelarske udruge i Hrvatska poljoprivredna agencija pozvale su ovih dana pčelare da najhitnije pregledaju sve pčelinje zajednice jer je zabilježeno njihovo naglo slabljenje i odumiranje, strahujući da bi toplo vrijeme moglo dovesti do nezapamćenih gubitka na pčelinjacima diljem Hrvatske.

U zajednicama gdje su pčele izbile na satonošu odmah treba staviti šećernu pogaču te treba izbjegavati prihranu mednim saćem zbog moguće zaraze. Također, pčelari trebaju ispuniti upitnik o gubicima pčela i dostaviti ga Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji.

Na više mjesta u Dalmaciji proizvođači mesa zbog nedostatka bure imaju problema s njegovim sušenjem, pa mu prijeti propadanje.

Za voćarstvo same više temperature nisu toliki problem koliko su varijacije ili nagli ekstremi, objašnjava Zlatko Čmelik sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta. Nakon toplog vremena kod nekih voćaka dođe do pokretanja sokova i pobuđivanja generativnih organa tj. cvjetnih pupova, koji se uslijed smrzavanja unište.

Neke voćke poput jabuka ne reagiraju brzo na te promjene jer su genetski naviknute, ali neke iz toplijih krajeva, poput perzijske šljive, brzo reagiraju i stradavaju.
To se osobito događa kod voćaka koje se pod utjecajem zatopljenja sve više sade izvan ili na rubovima svojih prirodnih areala.

– Sjećam se kako su nastradale mandarine 1985. u dolini Neretve. U svibnju je došlo do mraza pa su one bliže moru bolje prošle od onih koje su bile dalje. Slično je i s maslinama: ako jednom pretrpe temperaturu nižu od minus 13 mogu se regenerirati, ali češća izlaganja tako niskim temperaturama za njih su opasna – dodaje Čmelik.

Ratari se osobito pribojavaju lisnih uši, a toplo vrijeme pogoduje razmnožavanju glodavaca koji, kako javljaju neke udruge, pustoše polja.

Milan Mesić s Agronomskog fakulteta napominje da bi mogli stradati ozimi usjevi kao što je uljana repica. Kada biljka dostigne određenu fazu, postaje neotporna na niske temperature pa je, kažu stručnjaci, može spasiti samo snježni pokrivač.

HINA

Foto: Miljenko Sedlar

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić