Thursday, Apr. 25, 2024

Crometeo tim i Astronomski Centar Salona: Postavljena meteo postaja Veliki Broćanac

Autor:

|

09.08.2013

|

Kategorije:

Crometeo tim i Astronomski Centar Salona: Postavljena meteo postaja Veliki Broćanac

Nakon nekoliko mjeseci planiranja i prikupljanja opreme, županija Splitsko-dalmatinska je bogatija za još jednu automatsku meteorološku postaju. Nova meteorološka postaja je postavljenja u Velikom Broćancu (općina Klis), a cijela priča i realizacija je plod suradnje Crometeo tima i Astronomskog Centra Salona (ACS). Posebno se zahvaljujemo članovima Šibenik Meteo tima koji su potpuno besplatno izradili zaklon za termo senzor postaje! Postaja je instalirana na zgradi Mjesnog doma (437 metara nadmorske visine) gdje se nalaze i prostorije ACS-a i od izuzetne je važnosti za taj kraj jer u blizini ne postoji nijedna druga meteorološka postaja.

Postaja će svečano biti puštena u rad u nedjelju 11. kolovoza 2013. s početkom u 19:00 sati.

Između 11. i 13. kolovoza se bilježi najveća aktivnost meteorskog potoka Perzeida pa će se svečano otvorenje postaje zaključiti promatranjem “zvijezda padalica”. Ovim putem pozivamo sve zainteresirane da dođu do Mjesnog doma u Veliki Broćanac i uživaju u spektaklu na nebu kojeg će nam pripremiti Perzeidi.

Riječ dvije o Perzeidima. U razdoblju od 23. srpnja do 22. kolovoza na noćnom nebu vidljivi su Perzeidi, popularno nazvani i “Suze Sv. Lovre” (najveća aktivnost Perzeida odvija se u danima mučeništva Sv. Lovre). Inače, Perzeidi su meteorski potok koji potječu od kometa Swift-Tuttle. Taj komet Sunce u eliptičnoj orbiti obiđe jednom u nekih 130 godina te za sobom ostavlja trag u obliku čestica i prašine. Kada naš planet dođe u dodir sa tim tragom, čestice i prašina izgaraju u gornjem dijelu atmosfere a mi to sve vidimo u obliku “zvijezda padalica”.

Zašto se ova pojava uopće zove Perzeidi? Svaka ovoj slična nebeska pojava ima svoj prividni izvor (pravac iz kojeg dolaze) koji se zove radijant. Radijant Perzeida je u zviježđu Perzej

Maksimum Perzeida je spektakularan. Zabilježeno je da u jednom satu “padne” i preko 100 “zvijeda padalica” što predstavlja neopisivi užitak.

Zgodno je i napomenuti kako su prostorije ACS-a u Velikom Broćancu ujedno i Meteorska postaja jer je ACS uključen u projekt “Hrvatska meteorska mreža”.

Tekst i foto: HRVOJE JUKICA

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
Obilna kiša na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru
Proljeće na čekanju

O Autoru

Rade Popadić